Erzincan Cansuyu projesi 2. Etap başladı

Erzincan atık su arıtma sistemi Cansuyu Projesi 2. Etapa geçildi. Erzincan’ın 292 kilometrelik içme suyu şebekesinin tamamının yenilenmesi dışında atık su arıtma tesisinin yenilenmesi ve 20 kilometrelik kanalizasyon şebekesi inşası işlerini kapsayan Cansuyu Projesinde 2. Etap başladı.
“Katı Atık Tesisi” ve “Atık Su Arıtma Tesisinin Rehabilitasyonu ve Genişletilmesi” çalışmalarının ardından çevre belediyelerinin de kanalizasyon atıkları belediyenin arıtma tesisine bağlanacak ve doğaya verilen zarar en aza indirilecek. Yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere bölgeyi ziyaret eden Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy “Gelecek nesillere daha sağlıklı ve daha temiz bir çevre bırakma gayreti içerisindeyiz. Bu anlamda çevresel yatırımlara çok önem veriyoruz. Erzincan her şeyin en iyisine en güzeline layıktır. Gerçekleştireceğimiz bu yatırım ile çevre belediye ve köylerin atık sularını da arıtarak doğaya verdiğimiz zararı en aza indireceğiz. Cansuyu projesi 2. Etap çalışmaları kapsamında yürütülen Arıtma Tesisi Yenileme Çalışmalarına başladık. Projenin yaklaşık değeri 24 milyon TL. dir. Tabi sadece arıtma tesisinin yenilenmesi değil, kent genelinde ihtiyaç duyulan bölgelerde kanalizasyon yenileme çalışmamız da bu kapsamda devam ediyor.” Dedi. Erzincan su kesintisi sorununu aşma konusunda çözümler arıyor. Bu konuda ne kadar yol alındı tartışılır. Umarız Erzincan su tesisleri ile sorunlar aşılmış olur.

CANSUYU PROJESİ NEDİR ?
Cansuyu Projesi Erzincan Belediyesi’nin hazırladığı kent içme suyu şebekesi, içme suyu depoları ve abone bağlantılarının yenilenmesi, yeni su kaynakları temini ve arıtma tesisinin revizyonu maksadı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli 35 Milyon Avro büyüklüğünde bir alt yapı projesidir. Proje kapsamında yürütülecek çalışmalar neticesinde şehir şebekesindeki %65 oranındaki kayıp giderilecek ve yer yer 60 yıllık geçmişi olan su şebekesi yenilenmiş olacak.

ERZİNAN CANSUYU PROJENİN AMACI :
Projenin ilk ayağı olan içme suyu isale hattı çalışmalarının 2013 Yılı sonunda tamalanması planlanırken  Erzincan’ın gelecek onyıllarının su ve alt yapı tesisat problemi çözülmüş olacak. Su şebekesinde meydana gelen yıllık 7 Milyon ton su kaybı ortadan kaldırılarak yılda yaklaşık 900 Bin TL’lik elektrik tasarrufu sağlanacak. Ayrıca inşa edilen yeni su depoları sayesinde şehrin muhtelif yerlerindeki basınç düşüklüğü problemi giderilmiş olacak. Umuyoruz ki bu proje ile Erzincan su sorunları bitmiş olur.