Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır Maddeler Halinde

Küresel ısınma, enerji kaynaklarının bilinçsiz kullanılmasından kaynaklanıyor. Elektriği fazla ve bilinçsiz tüketmek, hem bütçenize zarar veriyor, hem de çevresel anlamda olumsuzluklara yol açıyor.

Ev aletlerinizdeki bazı ayrıntıları önemsemeniz sizi tasarruf yolunda büyük adımlara sürükleyebilir ve bir anda kabaran faturaların miktarı azalabilir. Tasarruf lambaları artık çok moda. Bunlardan kullanmanız aydınlanmanız açısından da size yarar sağlayacağı gibi, adından da bilindiği gibi tasarruf etmenizde bire bir etmendir.

  1. Elektrik tasarrufu için evinizdeki aydınlık köşeleri değerlendirin ve güneş ışığından yararlanın. Masa ve sandalyelerinizi bu bölgelere koymaya özen gösterin.çalışmalarınızı da bu alanlarda yaparsanız, elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz. Evinizdeki bireyleri elektrik konusunda bilinçlendirin. Onların aşırı ve boş yere lambaları açık tutmamaları gerektiği konusunu sık sık gündeme getirin, gerekirse küçük notlar halinde evin belli yerlerine hatırlatmalar iliştirin.
  2. Mutfağınızdaki tasarruf için ise, buzdolabınız ısıdan uzak bir mekanda olmalı. Yakınında fırın, petek gibi ısıtıcı aletler varsa buzdolabı kendini soğutabilmek için daha fazla enerji harcayacaktır. Bunun sonucu yine kabarık bir faturadır.
  3. Normal bir fırın yerine mikrodalga fırınları tercih etmeniz daha az elektrik harcamanızı sağlar.
  4. Yazın da kıyafetlerinizi aşırı kirli olmadığı sürece 30 derecede yıkamanız gayet normal olacaktır ve tasarrufunuz açısından da büyük bir hamledir doğrusu.
  5. Elektrik süpürgenizin torbasını sık sık değiştirin ve bu sayede emiş gücünü maksimum seviyede tutabilirsiniz. Aksi halde, süpürgeniz daha iyi çekebilmek için torbası dolu olduğundan fazla enerji harcayacaktır.
  6. Akıllı sayaçlardan taktırarak indirim zamanlarında kullandığınız elektrik, size büyük yarar sağlayacaktır.

Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?