Ekonomik Krizde Nasıl Para Kazanılır?

Sevgili Okurlar!

Konuya başlamadan önce editör olarak sizden çok ısrarlı bir isteğim olacak. Hemen belirteyim ki açtığım konu siyasi değildir. Lütfen siyasi yorum yapmayınız. Samimi ve faydalı bir konuya değinmek istiyorum.  Tekrar ve ısrarla rica ediyorum: Siyasi yorum yapmayınız.

İki üniversite diplomamdan birisi iktisat fakültesi üzerine olduğu için, ekonomi üzerine konular hep dikkatimi çeker ve araştırırım. Bilgilerimi çevremdeki insanlarla paylaşmaktan, faydalı bir birey olmaktan memnun olurum. Burada da birkaç hususa değineyim.

1. Büyük Ekonomik Kriz Kapıda
2. Ne yapmak lazım?

1. Büyük Ekonomik Kriz Kapıda: Takip edenler bilir ki, Amerika, faizleri yükseltmek sureti ile dünya piyasasından dolarını çekiyor. Avrupa da yakında buna benzer hamle yapabilir endişesi var. Bu ne demek? Türkiye gibi dışa bağımlı, aşırı borçlanmış ve dış ticaret açığı veren ülkeler için tam bir felakat demek. Zaten normal şartlar altında dış ticaret açığı ve borç ödemesi sebebi sürekli döviz çıkışı oluyor ve döviz rakamları her yıl yükseliyordu. Şimdi şartlar iyice zorlaştı. Tabii doların yükselmesi sadece dış ticareti zorlamıyor, aynı zamanda Türkiye’nin borcunu da katlıyor. Önlem olarak merkez bankası faizleri yükseltti. Bu dövizin tırmanışını kısmen yavaşlattı. Faizlerin daha da yükseleceği tahmin ediliyor. Faizlerin yükselmesi yine iç piyasa için büyük tehdit oluşturacak. Devletin ve özel sektörün borç ödemeleri, yapılan taahhütlü yatırımların ödemeleri vs.. ciddi sıkıntılara sebep verecek. Velhasılı ekonomi büyük bir çıkmazın eşiğinde.

2. Ne yapmak lazım? 1. madde iktidarla ilgili bir konu. Biz burada sabahlara kadar yazsak da birşey ifade etmez. Ancak durumu bilip, ona göre tedbir almak gerek. Bunun için birinci kısımı yazma gereği duydum.

Birçoğumuz web üzerinden, e ticaretten yada geleneksel ticaret üzerinden para kazanıyor. Burada benim fikir üretmek istediğim konu kendimize ve ülkemize nasıl katkı sağlar ve ekonomik krizden etkilenmeden nasıl kazanç sağlarız.

Örneğin genç arkadaşlar blok yada youtube kanalı açıyor ve Google reklamlarından para kazanıyor. Çok güzel hitler ve gelir elde edenler tanıyorum. Çevremde 10 bin TL ve üzerinde aylık getirisi olan arkadaşlar görüyorum. Önce güzel görünüyor fakat bu kazançların bir de farklı boyutu var. 10 Bin TL adsense reklamı kazanan kişi Google’a (Amerika’ya) 90 Bin TL para kazandırıyor. Hadi 50 Bin olsun. Yani 50 Bin TL yurt dışına çıkıyor. Bu noktada kendi adımıza güzel ama genel manada zarar tablosuna yazacağımız bir ticaret yaptığımızı düşünüyorum. Tabii bu kazançlar şu an için geçerli. Kriz döneminde reklam verenlerin sayısı oldukça düşecek. Rekabet azalacak. Hem reklam sayısı azalıp hem kazanç rakamları düşünce doğal olarak bizim adsense gelirleri de düşecek. Bunun noktada benim tavsiyem yabancı bloklar, yabancı youtube kanalları.. Böylece:

1. Kriz döneminde kazançarınız devam eder
2. Hem de ülkenizin ekonomisine katkı sağlarsınız
3. Yurt dışında kazançlar daha yüksektir.
4. Yabancı diliniz gelişir (Yok ki diyen arkadaşlar, öğrenin. Çok zor değil. Yeterki isteyin)

Pekiyi başka ne yapabiliriz?

Envato Market gibi platformlarda tema, görsel, video, animasyon, fotoğraf, logo, intro tarzı projeler satabiliyorsunuz. Bu konularda belli bir bilgiye sahip değilseniz 3-5 bilemedin 1 sene özel kurslarda eğitim alarak (biraz da kendinizi zorlayarak) çok ciddi işler çıkarabilirsiniz. İlk başlarda acemice olsa da zamanla güzel çalışmalar yapar ve oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

Avantajlarınız:

1. Satışlar uluslararası pazarda olduğu için, belli ülkelerin krizlerinden etkilenmezsiniz.
2. Ülkenin hayrına iş yapmış olursunuz.
3. Blog gibi her gün güncelleme istemez. Belli bir portföye sahip olunca ekmek yemeğe başlarsınız. Aynı projeyi yada görseli her defasında başka kişiye satıyorsunuz. Bu portföy sizi uzun yıllar götürür.

Geleneksel ticaret yapan arkadaşlara da tavsiyem, yine yurt dışına ürün satan siteler var. Bu platformlara üye olarak ülkenizde ürettiğiniz ürünleri dış pazarda satışa sunabilirsiniz.

Farklı düşünceleri olan arkadaşlar da burada fikirlerini yazarsa faydalı bir konu oluşurmuş oluruz. Özellikle genç arkadaşlara, yeni başlayanlara benim tavsiyelerim yukarıdaki şekilde.

Son olarak aşağıdaki videoyu da izlemenizi tavsiye ederim.