Doğru Diyet Nedir Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Kilo Verilir Nasıl Zayıflayabiliriz

Özellikle yaz aylarının ve beraberinde tatil mevsiminin de başlamasından sonra pek çok kişi diyete başladı veya doğru diyet arayışına girdi. İnsanlar güzel ve estetik açıdan göze hitap eden bir vücuda sahip olmak istiyor, bunların yanı sıra kimileri ise fazla kilolarından kurtulmayı hedefliyor.

Her şeyde olduğu gibi insanlar kilo vermede de en kolay en hızlı yolun arayışına girmiş durumda. Birçok kişi internet sitelerinde, sosyal medyada veya çevrenin önermesi ile hızlı kilo verileceğine inanılan diyetlere başvuruyor. Herkes en hızlı yoldan en iyi şekilde kilo vermeyi hayal eder ancak bu ne yazık ki hayalden ibarettir diyebiliriz. Diyet yapmak aç kalmak anlamına gelmez.

Sağlıklı Doğru Diyet Nedir Nasıl Yapılır

Doğru diyet derken her diyet elbette kilo verdirir ancak burada asıl olan kilo vermek değil, hızlı zayıflamak değil sağlıklı bir şekilde kilo vermektir.

Örneğin bir insan sosyal medya veya herhangi bir platformdan aldığı bir diyet ile hızlı zayıflama hayallerine başlar. Kısa bir süre içerisinde diyelim ki 1 ay içerisinde 15 kilogram zayıfladı. Bu durum zayıflamak isteyenler için çok büyük bir fırsattır.

Başka bir kişi ise bir uzmana danışarak bir diyet uyguladı ve 1 ayda 4 – 5 kilogram zayıfladı. Bu iki örnek ele alındığında zayıflamak isteyenler için birinci kişi yani bir ayda 15 kilogram çok cazip gelecektir. Ancak bir insan vücudu belli kurallara göre çalışır yani ne yaparsanız vücut ona göre kendini ayarlar ve bu zaman alır. Siz bir ayda 15 kilogram verirseniz vücut bununla başa çıkamaz ve sağlık çok büyük tehlikeye girer hatta sağlığı kaybetme durumu da ortaya çıkabilir. Çünkü vücutta verilmesi gereken yağlar ve verilmemesi gereken yağlar ile kaslar bulunur.

Bir kişi bir ayda 15 kilogram vererek zayıflamış olsa bile aslında bunun tamamı fazla yağlardan gitmez, kaslardan ve kalıcı yağlardan da gitmiş demektir. Bu da kişinin metabolizmasının tehlikeye düşmesine neden olur. Ancak bir ayda 5 kilogram veren kişi ise verdiği kiloların büyük bir kısmı fazla yağlardan girer, verilen kilo miktarı vücudun başa çıkabileceği bir miktar olduğu için gayet sağlıklı bir şekilde yaşam devam eder hatta daha sağlıklı bir vücuda sahip olmuş denilebilir. Bundan ötürü asla normalinden fazla kilo vermeye çalışmayın çünkü asıl önemli olan sağlıklı bir şekilde fazla kiloların doğru yollarla ve zamana yayılarak verilmesidir. Bunun dışındaki diyetler sağlık için tehdit oluşturur.

Zayıflama Diyeti Nasıl Oluşturulur

Zayıflamak için diyet ile birlikte mutlaka egzersiz yapılması gerektiğini mutlaka bilmeniz gerekir. Sadece diyet ile de kilo verilir mi diye merak edenlere “Evet verebilirsiniz ancak bu daha uzun bir zaman alacaktır” cevabını verebiliriz. Egzersiz ile kaybedilen kas miktarı yerine geri konulur ve daha hızlı yağ yakımı gerçekleşir.

Diyet belirlerken herkes kendi yaşamını kendi vücudunu göz önüne alarak belirlemelidir. Bir başkasının uyguladığı diyet sizin bünyeniz için uygun olmayabilir. Bundan ötürü kendinize özgün bir diyet programı belirlemelisiniz. İnsan vücudu tüm besinlere ihtiyaç duyar. Ancak herkes bu besinlere farklı miktarlarda ihtiyaç duyar. Bundan dolayı kendi vücut kitle endeksinize göre bir program çıkarmalısınız.

Genel olarak yağlı, beyaz unlu ürünler, şekerli ve tuzlu ürünlerden kaçınılması gerektiğini tekrar hatırlatalım çünkü bunlar herkes için ortak kurallardır. Bunların dışındaki besinlerin tüketilme miktarları ise kişinin ihtiyaç duyduğu kadar belirlenmelidir. Bir uzmana danışarak kendinize özgün bir program edinebilirsiniz. Bu tür konularda asılsız ve bilimsel olarak kanıtlanmamış diyet programları yerine bir uzmana başvurmanız daha doğru olacaktır.

Örnek Olarak Diyette Kullanılabilecek Besinler:

Tavuk göğsü, balık, kepekli veya çavdarlı esmer buğday ekmeği, meyvelerin büyük bir çoğunluğu, doğal sıkma meyve suyu, sebzelerin tümü kullanılabilir.

Kendiniz için en sağlıklı, en uygun diyet programı ve tüketilecek diyet besinleri için mutlaka bir uzmana başvurmanızı öneririz.