Doğalgaz Faturasını Nasıl Düşürebilirim?

Doğalgazı tasarruflu kullanma yöntemleri

  • Herşyeden önce evinizde ısı yalıtım olması gerektiğini unutmayın. Eğer ısı yalıtım sistemi yani izolasyon yoksa kombiniz sürekli yanmak zorun olduğunu unutmayın.
  • Kullanmadığınız odaların peteklerini ve kapılarını kapatın.
  • 21 derece ideal sağlıklı oda sıcaklığı olduğunu unutmayın. Gereksiz ısınmalar hem sağlık açısından zararlı ve hem ekonomik açıdan zararlı.
  • Petekleri ve kombiye zamanında bakım yaptırın.
  • Peteklerin üzerine perde gelmesini engelleyin. Peteklerin ısısı perdenin arka kısmına doğru gitmesini engelleyin.
  • Petek önlerini koltuk, ünite benzeri eşyalar koymayın.

Kış aylarında dışarıda yağan kar görüntü olarak hoş olsa da, soğuk günlerinin uzun sürmesi ısınma açısından problem oluşturmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda genellikle ısınma için sobalar tercih ediliyordu. Fakat ısınma ihtiyacının birden fazla odalarda olması sobaların yerine teknolojik ürünlerin kullanılmasını doğurdu. Bir evi tümüyle ısıtmanın en ucuz yolunun doğalgaz ile ısıtmak olduğu söyleniyor. Peki ısınmak için ödediğiniz doğalgaz faturalarını pratik yöntemlerle azaltabileceğinizi biliyor muydunuz?

Doğalgaz faturası az gelmesi için ne yapılmalı?

Çatı yalıtımı, duvar yalıtımı ve binada yapılacak basit sızdırmazlık yalıtımlarıyla ile bina içerisindeki ısı kayıpları en aza indirgenmektedir. Dolayısıyla faturalardaki bol sıfırların azalmalarını sağlamaktadır. Başlangıç olarak bütçeye ek masraf olarak düşünülen bu işlemler yıllar içinde kendisini çok rahat amorti etmektedir.

Bunların dışında ısı maliyetlerini ek masraf olmadan da düşürmek mümkündür. Gün içinde güneşlenmek için açılan perdelerin güneş gittikten sonra kapanması camlardan gelen soğuğun azalmasını sağlayacaktır.

Kalorifer peteklerinin mobilyalar, kanepeler tarafından kapatılması engellenmelidir. Mobilya ile önü kapatılan bir kalorifer peteği odayı yeterince ısıtamayacaktır. Kombinizin bakımını yılda bir kere yaptırmanız da ısı tasarrufu sağlayarak faturanızı azaltacaktır.