Cinsel İlişki Yaşamadan Çocuk Yapılabilir mi? Çocuğun Göz Rengi Bile Seçilecek

Günden güne gelişen sağlık bilimleri ve teknolojinin ortak çalışması olan hastalıksız doğum mümkün olabilir. Uzmanlardan gelen açıklamalara göre cinsel ilişkiye bile gerek kalmadan çocuk yapılabilir.

Dünya üzerinde sayılı üniversiteler arasında bulunan Stanford Üniversitesi’nde görevli Profesör Hank Greely, yaklaşık olarak 25-30 yıl sonra insanların hiçbir cinsel ilişkiye gerek duymadan çocuk sahibi olabileceklerini belirtti. Bahsi geçen cinsel ilişki olmadan çocuk sahibi olma işlemi günümüzde de yapılabilmektedir. Ancak bu işlem hali hazırda olan yetersiz donanımlardan ötürü oldukça yüksek maliyetlere neden olabiliyor. İleri tarihlerde gelişmeler arttıkça bu işlem için gereken maliyet de azalacaktır.

  Cinsel İlişki Yaşamadan Çocuk Yapılabilir mi

Cinsel ilişki yaşamadan çocuk sahibi olmak mümkün olacak. Bilim insanlarından gelen açıklamaya göre iki kişinin (anne ve baba) DNA örnekleri alınarak laboratuvar ortamında belli testler ve uygulamalar ile birleştirilecek.

İnsanlarda doğal şartlarda erkekten gelen sperm ve kadındaki yumurta hücresi birleşerek yani spermin yumurtayı döllemesi ile gebelik durumu oluşur ve sonrasında doğum/çocuk sahibi olma durumu gerçekleşir.

Anneden alınacak olan örneğin deri örneği çünkü insanların her parçası DNA örneğini taşır, bu hücre belli işlemlerden geçerek kök hücre olarak kullanılacak ve yumurta üretilecek.  Daha sonra bu yumurta ile erkekten alınan sperm örneği birleştirilerek yumurta döllenecek. Daha sonra embriyo seçimi yapılacak. Embriyolarda hastalık taşıyanlar belirlenecek. Sağlıklı hücrenin seçilmesi ile beraber anne ve baba çocuklarının saç renginden göz rengine kadar seçebilecekler.

Bu şekilde kişilerin kendi isteklerine göre çocukları olabilecek. Ancak bu durum beraberinde tehlike de taşımaktadır. Tehlike durumu, anne ve babanın farklı çocuk tipi istemesinden kaynaklanacaktır. Örneğin anne 10  numaralı embriyoyu isterken baba 16 numaralı embriyoyu isterse aile yapısında sarsıntı kaçınılmaz olacaktır.