Bahar Ayları Geldiğinde Gözleriniz Sulanıp Kaşınıyorsa Dikkat!

Bahar nezlesi, ülkemizde son dönemlerin trend hastalıklarından birisi olarak dikkat çekiyor. Birkaç senelik dilim içerisinde alerji nedeni ile doktorlara şikayet eden nüfusun sayısı son derece ciddi rakamlara ulaştı. Alerjinin nedenleri ile alakalı olarak kesin bir tanı konamaz ya da bu alerjinin bir önceden habercisi bulunmaz. Bahar nezlesi belirtileri ile alakalı olarak genel itibari ile bahar aylarında başlayan çok ciddi bir rahatsızlık silsilesi gösterilebilir. Özellikle göz kısmında ve burunda oluşan rahatsızlıklar sosyal yaşantınızı ciddi anlamda olumsuz etkiler. Bu neden dolayısı ile önceden bilgi sahibi olmak ve önleminizi buna göre almak da sizler için ciddi anlamda büyük bir avantaj teşkil ediyor da denebiliriz.

Bahar Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Aslında çok kesin ve net bir şekilde bu hastalığın sizde ortaya çıktığını görebilme şansına sahip oluyorsunuz. İlkbahar ayları geldiği zaman çiçekler polen salgılamaya başladığında sıkıntılar başlar. Tozdan bile nem kapar hale gelirsiniz. Genellikle gözlemlenen sıkıntılar şu şekilde;

  1. Gözlerde yanma, kızarıklık, tatlı tatlı kaşınmalar
  2. Uykuda göz çapaklanması ve gözleri açmakta zorlanma
  3. Sürekli burun tıkanıklığı
  4. Buruk kaşıntısı, akıntısı ve hafif kanlanma durumu
  5. Sürekli tıksırma gereksinimi
  6. İştahsızlık ve baş ağrısı

insanlar üzerinde yarattığı sosyal yaşamı da ciddi anlamda olumsuz etkileyen belirtileri arasında yer alıyor. Özellikle gözlerinize hava temas ettiğinde bile sizlere ciddi anlamda sıkıntı yaratan bu rahatsızlık insanların son dönemde en çok şikayet ettiği rahatsızlıklardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Bahar Nezlesi Tedavisi

Öncelikle doktora giderek bu anlamda alerji testi yaptırmanız için sizler adına son derece iyi olacaktır. Yüksek ihtimal ile polenlere bir alerjik hassasiyetiniz olacağı ortaya çıkacaktır. Bunun ardından tedavi süreci sadece ilaç ile devam edecektir. Uzmanların sizlere verecekleri ilaçlar zaman içerisinde sorunlarınızı minimum düzeye indirecektir.

Saman nezlesi adı ile de bilinen bu trend rahatsızlık bir anda ortaya çıkar ve genellikle günümüzde genç yaşlarda görülmeye başlanan rahatsızlıklardan birisi olarak da dikkat çekiyor. Önlem alınmadığı takdirde ilerde astım riski de mevcut.