Aşırı Sıcaklara Karşı Koruyucu Meyveler

Yaz aylarının başlaması ile ülkemizin genelinde aşırı sıcaklar insanların sağlığını tehdit ediyor. Pek çok kişi bu sıcakların etkisinden korunmak için çeşitli yöntemler deniyor. Günlük hayatta düzenli duş almak, kızgın güneş altında fazla zaman geçirmemek, sıcak havalara uygun şekilde giyinmek gibi tedbirler alınıyor. Bunların yanı sıra en önemli noktalardan biri de sıcak havalarda hangi besinlerin tüketilmesi gerektiğidir. Uzmanlar bu konuya ilişkin sıcak yaz aylarında tüketilmesi gereken ve vücudu koruyan meyvelerden önerilerde bulundular.

Sıcak Havalarda Hangi Meyveler Tüketilmelidir

Sıcak havalarda en önemli husus vücuttaki sıvı ve sıcaklık dengesidir. Sıcak havalarda insan sağlığını en çok etkileyen faktörler vücuttaki sıvı miktarıdır ve vücudun sıcaklık dengesidir. Uzmanlar , sıcak havalarda vücudun sıcaklık dengesinin korunması gerektiğini önemle vurgulamaktadır. İnsan vücudu sıcaklığı terleme ile dengeler. Terleme iyi bir metabolik işlem olmasının yanı sıra diğer anlamda ise sıvı kaybı demektir. Bu sıvı miktarının da insanların doğru beslenmesi ve düzenli sıvı tüketmesi sonucunda korunması gerekir.

Sıcak havalarda birinci tercih tropikal meyvelerdir. Tropikal meyveler, içeriğinden dolayı insan vücuduna oldukça faydalı ve koruyucu özelliktedir. Ayrıca tropikal meyveler içerik olarak yüksek oranda sıvı barındırdıkları için sıcak yaz aylarında insan vücudunun sıvı ihtiyacını karşılamak ve gereksiz sıvı kayıplarını önlemek için oldukça etkilidirler.

Tropikal meyveler arasında önerebileceğimiz örnek olarak mango,çarkıfelek,papaya ve avokado tüketilmesidir. Bu meyveler içerik olarak yüksek oranda sıvı barındırır, insan sağlığını dış tehditlere karşı korur, vücut sıcaklığını dengede tutar ve gereksiz sıvı kayıplarına engel olurlar.