Aşırı Sıcak Havalarda Hangi Besinler Yenmelidir

Aşırı sıcaklar insan vücudunda bir takım rahatsızlıklara neden olabilir. İnsan vücudu sıcağa maruz kaldığında ve sıvı kaybettiğinde hormonlar, vücut mekanizması görevini sağlıklı bir şekilde yerine getiremez. Bunun sonucunda hastalık/rahatsızlık olarak adlandırılan durumlar ortaya çıkar. Sıcak havalarda yapılması gereken en önemli şeylerden biri de doğru ve düzenli beslenmedir. Her mevsimin kendine göre bir beslenme programı vardır. Buna uyulduğu takdirde kişi, daha az etkilenerek bu durumları atlatır.

Sıcak Havalarda Hangi Besinler Yenmelidir

1-Meyve Tüketin

Sıcak yaz günlerinde belki de akla gelen ilk meyve karpuzdur. Karpuzun içerisinde barındırdığı mineraller ve vitaminler insan vücuduna sayılamayacak kadar fayda sağlar. Karpuz hem içeriği bakımından hemde su oranı bakımından insan sağlığı için vazgeçilmez bir meyvedir. Bunun yanında kayısı ve şeftali de bir o kadar faydalıdır diyebiliriz. Kayısı ve şeftali kurutulmuş veya taze olarak tüketilebilir. İki şekilde de fayda sağlayacaktır. Çilek ve yaban mersini de insan vücudunu hastalıklara karşı korur. Bahsi geçen tüm meyveler sıcak havalarda insan vücudunu her türlü olumsuz duruma karşı korumaktadır.

2-Yeşillik

Özellikle salata olarak tüketilen yeşil yapraklı sebzeler, bitkiler insan vücudu için tam koruma mekanizması sağlar. İnsan vücudunu güneşin zararlı ışınlarından koruyarak deri sağlığının bozulmasına engel olurlar. Örnek olarak ıspanak ve kıvırcık lahana tüketilmesi oldukça faydalı gelecektir.

3-Kabak

Pek çok kişi kabağı bir sebze olarak bilir, yemeğini de yemiştir ancak faydasını bilmez. Kabak, insan vücudunun temel taşı olan kalp için oldukça önemlidir. Kabak tüketimi, kalp sağlığının korunmasıdır büyük rol oynar. Sıcak havalarda insan dolaşımı ve bununla birlikte kalp sağlığı da ciddi bir şekilde etkilendiği için kabak tüketimi kalp sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.

4-Sıvı

İnsan vücudu sıcak havalarda çok fazla sıvı kaybeder. Sıvı kaybı sıradan bir terlemeden ciddi hayatı tehdit eden şok durumlarına kadar götürebilir. Bundan dolayı sıcak yaz aylarında normalde çok daha fazla sıvı tüketilmelidir. İnsan vücudu kendini korumak için bu sıvıları kullanmaktadır. Sıvı tüketiminde sadece su içerek yapamıyorum diyenler için yeşil çay önerisi bulunuyor. Bilimsel olarak da faydası ispatlanmış yeşil çay, tüketildiği zaman insan vücuduna yeterli sıvının alınmasına büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca yeşil çay kalp sağlığı, dolaşım sistemi ve vücudun daha pek çok yapı biriminde oldukça faydalıdır.