Ağız Yaraları (AFT) İçin Dut Pekmezi

Ağız yarası için bitkisel çözüm

Ağız yaraları için bitkisel tedavi arıyorsanız doğru adrestesiniz. AFT için ne yapmalı ve nasıl geçer diyorsanız organik kara dut pekmezi ağız yarası için şifa kaynağı.

Ağız ve dil yaraları en zor ve çok rahatsız edici hastalık türlerinden biridir. Öyle ki, hem acı çeker ve hem de konuşamaz durama gelirsiniz. Özellikle dilin en çok kullanılan kısımlarında çıkması çok can yakıcıdır. Çünkü bu yara gün içinde sürekli hareket halinde olan dilin en aktif bölgesinde olduğu için, sızlaması hiç bitmez. “Ağızda, dilde ve damakta çıkan küçük beyaz yaralar için ne yapılmalı?” sorusuna güzel bir yanıt bulacaksınız.

AFT Neden Olur?

– Yanlışlıkla yada alışkanlık haline gelerek dilinizi, dudaklarınızı veya yanaklarınızı ısırmak
– Fazla sıcak yiyecekler yada içeceklerle ağız içi damak, dil gibi kısımları yaktığınızda
– Diş tellerinden, takma dişlerden ve diğer olası keskin nesnelerden kaynaklanan doku travması
– Sigarayı bırakmak
– Gebelik döneminde hormonlarda meydana gelen değişiklikler.
– Beta blokerler ve bazı ağrı kesiciler
– Vitamin eksikliğinden. Daha çok demir yada B12 eksikliği ağız yarası çıkmasına sebep olabilir.
– Asidik yiyecek ve içecekler de AFT yapmaktadır.
– Çölyak veya Crohn hastalıklarında da ağız yarası görülmektedir.

Ağız Yarası AFT Nasıl Geçer?

Yapmanız gereken çok basit. En yakın ve güvenilir bir aktardan dut pekmezi alacaksınız. Fakat detaya girmeden, çok önemli bir noktaya değinelim. Ülkemizde gıda sektörü adeta bir çöplüğe dönüştü. Gıda sektörü yeterli denetimlere tabii tutulmadığı için, market ve bakkallarda ne idüğü belirsiz sahte gıdalar sağlığımızı ciddi şekilde bozmaktadır. Bazen aktardan sağlık bulacağız diye aldığımız ve faydalı sandığımız ürünler aksine sağlığımızı bozabiliyor. Bunun sebebi ürünlerin sahte ve zararlı olması. Pekiyi nasıl güveneceğiniz? Bu tamamen sizin çevrenizle ilgili diyebiliriz. Eğer imkanınız var, köy ve çiftlik gibi mekanlarda akrabaya yada bir yakın dostunuz az da olsa küçük bir kavanozda rica edebilirsiniz.

Ağız yarası için bitkisel çözüm

Ağız yarası için ne yapmalı?

Ağız ve Dil Yarası İçin Ne Yapılmalı?

Organik ve kaliteli dut pekmezi özünü günde 4-5 defa ağzınızda yara olan kısımlara sürmeniz yeterli olacaktır. Özellikle akşam yatarken sürmeyi ihmal etmeyiniz. Ağız yaralarının hızlı geçmediğini de hatırlatmak isteriz. Dut pekmezini sürünce ertesi gün iyileşmesini beklemek hatalı olur. Eğer ağzınızdan, dilinizden, diş bölgesi ve damaklardan sürekli olarak beyaz lekeler, AFT ve çeşitli yaralar sürekli çıkıyorsa, kesinlikle bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Eğer sağlık noktasında bir sıkıntınız varsa, sadece dut pekmezi sürerek ağız yarasından kurtulmanız sizi iyi etmez. Burada tavsiyemiz, elinizden geldiği kadar sağlıklı beslenmek, ilaç ve kimyasal besinlerden uzak durmanız, az yemek yeyip, bol su içmeniz şeklinde olacaktır. Özellikle 19:00’dan sonra yemek yeme alışkanlığından uzak durmalısınız.

Kara Dut Pekmezi Ağız Yarasına İyi Gelir mi?

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde baş ve boyun radyoterapisi alan hastalarda karadut pekmezinin oral mukozitleri önleme etkisi araştırıldı. “Dut pekmezi ağız yarasına iyi gelir mi” sorusuna cevap arayan doktora çalışması 7 ay sürdü. Araştırma İÜ Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı’nda yapıldı. Çalışmaya 38 deney, 42 kontrol olmak üzere 80 hasta dahil edildi. Hastalara deneyle ilgili ne yapacakları öğretildikten sonra ilk uygulama hasta ile birlikte yapıldı. Sonrasında ise tedaviye girişten önceki ve sonraki uygulamalarda hastaların uygulaması gözlemlendi ve doğru yapılması sağlandı. Araştırma sonucunda karadut pekmezinin mukozit oluşumunu yüzde 38 oranında önlediği, mukozit oluşumunu geciktirdiği ve şiddetini azalttığı, tedavinin 7. haftasında diş etlerinde hassasiyet oluşumunu önlediği, ağrı, disfaji oluşumunu önlediği ve geciktirdiği ve şiddetini azalttığı, özefajit oluşumunu önlediği bulundu.