29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Ülkeyi Sardı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm ülkemize kutlu olsun. Bundan 92 yıl önce bugün, yeni 29 Ekim 1923 tarihinde Atatürk ve arkadaşları ülkemizin refah ve toplumsal bütünlüğünü çok daha iyi hale getirebilmek için CUMHURİYET sistemine geçişi resmi olarak ilan ettiler. Millet Meclisi, halkın haklarını savunacak milletvekilleri ile dolacak ve toplumsal bütünlük çok daha iyi bir şekilde sağlanacaktı. Milletvekilleri, kendi şehirlerinin halkının sözcüleri olarak devlet nezdinde söz sahibi olacaklardı. 29 Ekim kutlamaları tüm ülke genelinde gösteriler ve törenler ile kutlanmaya başladı. Askeri törenler, okulların ve öğrencilerin kutlama programları ve bunun gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı seçenek ülkemiz genelinde uygulamaya konuldu.

Atatürk’ün ülkemize armağan ettiği en büyük yeniliklerden birisi de Cumhuriyet yönetim sistemidir. Bugünlere gelmemiz ve hanedanlık sisteminin ortadan kaldırılmasında ki mihenk taşı olarak da nitelendirilebilir. Cumhuriyet’in ilanı özellikle kurtuluş mücadelemizde en iyi seçenekleri sunmuştur. Demokratif ve laik bir toplum olmamız yolunda en büyük adım bundan 92 yıl önce atılmış ve günümüze kadar güç, kudret ve kararlılık ile korunmuştur. Atalarımızın bizlere bıraktığı bu şanlı topraklar, demokrasi ile yönetilmeye başlandıktan sonra siyasi ve kültürel gelişim anlamında Muhassır Medeniyetler Seviyesi’ne ulaşmak bizler için olmazsa olmazlardan birisi oldu. Günümüz siyasi yapılanmaları da o günden bu yana yaşanan gelişmeleri en iyi şekilde inceliyor ve derinlemesine adımlat atmaya da devam ediyor.

Atatürk ilke ve inkılapları insanlara her zaman için adaleti ve toplumsal birliği öğütlemiştir. Cumhuriyet sistemi, Türk toplumunun modern bir alfabeye geçmesi ve özlük kanunları ile birlikte insanların benliklerini resmi olarak da belgelemeleri için olanaklar tanımıştır. Ülkemiz bundan sonra da Cumhuriyet sistemi ile nice 92 yıllar görecek güce sahiptir. 1 Kasım seçimleri öncesinde liderler, ortak olarak hep bir ağızdan kutlama mesajlarını televizyon ekranlarında ve seçim meydanlarında yapmaya başlamışlardır. Cumhuriyet kutlamaları sonlanırken bu anlamda ülkemiz genelinde herhangi bir üzücü olay yaşanmamış olması da son derece iyi bir haber oldu.