1 Kasım 2015 Genel Seçimi Nasıl Sonuçlanır?

1 Kasım genel seçimleri yaklaşıyor. Siyasi partiler hızlı bir şekilde miting programlarına başladılar. Son dönemlerde yaşanan terör olayları ile birlikte çok ciddi bir hareketlilik söz konusu oldu. Gündem an itibari ile seçimlere kaymış durumda ve halkın nabzını bu anlamda tutmak çok ciddi şekilde zorlaştı. Siyasi partilerin birbirlerine karşı farklı tutumları ve terör olaylarını her partinin birbirine yorması, seçmen kesimi kısa vadede ciddi anlamda sıkıntıya sokuyor. Seçmen nabzı tutulduğu zaman ise genel itibari ile çok daha farklı alanlara karşı kayma durumu söz konusu olabilir. Genel seçim anketleri özellikle son derece farklı ağızlardan farklı şekilde bizlere sunuluyor.

Seçimde yine AKP, CHP, MHP ve HDP arasında gidip gelen bir hareketlilik süreci söz konusu olacak. Bu hareketlilikte tutumsal faktörler etkileyici olacak. MHP, koalisyon ile sonuçlanan seçimde ciddi bir şekilde oy farkı yarattı. Ancak son dönemlerde sosyal medyayı da sıklık ile gündeme almış HAYIR polemiği de ciddi anlamda dikkat çekiyor. 2015 seçim sonuçları ile alakalı olarak ne gibi sonuçlar ortaya çıkar, tahmin etmek oldukça güç olacak. Şuan insanların kafasındaki en büyük soru; “Terör olayları acaba HDP oyları üzerine ne gibi etki edecek?” şeklinde devam ediyor. Yorumcular bu anlamda farklı farklı tezler üzerine yürüyorlar. Dolayısı ile günümüz seçmeninin nabzını tutmak oldukça zor bir hal alıyor diyebiliriz.

2015 seçim tahminleri ile alakalı olarak genel itibari ile kanıyı incelediğimizde yine bir KOALİSYON süreci bizleri bekliyor gibi görünüyor. AKP’nin son seçimlerde ciddi bir oy kaybı yaşaması, aslında yorumcuların seçim sonuçları ile alakalı fikirlerini de ciddi anlamda değiştiriyor diyebiliriz. Görünüş yeni bir KOALİSYON döneminin daha başlayacağı. Seçimin nabzını anketler ile tutmak artık fazla mümkün olmuyor ancak 1 Kasım tarihinde yapılacak olan seçimin yankıları kısa vadede çok farklı şekilde karşımıza çıkabilir. Seçmen bilgileri kısa bir süre dilimi içerisinde evlere dağıtılacak ve oy vereceğiniz alanları öğrenebileceksiniz.