Yemeği Koklamak da Şişmanlatıyor

Amerika’da bilim insanları ilginç bir açıklamaya imza attı. Bir üniversite ortamında gerçekleştirilen deneyde iki grup fare alındı. Bir gruptakilerin koku alma duyusu köreltildi artık koku almamaları sağlandı. Diğer gruptakilerin ise koku alma duyusu geliştirilerek güçlendirildi.

İki grup fareye de aynı miktar yiyecek verdi. Aynı miktarda yiyen fareler belli bir süre gözlem altında tutuldu. Aradan yeteri kadar süre geçtikten sonra iki grup aynı miktarda yediği halde koku duyusu olmayanların, koku duyusu olanlara göre daha az kilo aldığı belirlendi. Bu sonuçla koku almanın da kilo almaya etki ettiği ortaya çıktı.

  Koku Alanlar Yüzde Yüz Kilo Aldı

Koku alan fareler, almayanlarla aynı miktarda aynı besini yemesine rağmen sonuç çok şaşırttı. Koku duyusu olmayan fareler yaklaşık olarak yüzde 10 kadar kilo aldı. Ancak koku alabilen fareler ise yüzde yüz kilo aldı. Bu şaşırtıcı sonuç, koku almanın etkisini ortaya çıkarmış oldu.

Koku duyusu olmayan farelerde hormonlar normal seviyede kaldı. Koku duyusu güçlendirilmiş farelerde ise normalin üstünde değerler ortaya çıktı. Bu farelerin koku duyusu yine alındıktan sonra koku alamaz hale geldiler. Eski hallerine dönen fareler tekrar kilo vererek eski hallerine geri geldikleri gözlemlendi. İki gruptaki farelerde de iskelet, kas, kemik gibi yapılarında herhangi bir bozukluk meydana gelmediği belirtildi.

Son olarak uzmanlar yeteri kadar test yapılıp aynı sonuç alındıktan sonra bunun kesin bir yargı olacağını da açıkladılar.