Türkiye’de Meslek Sahibi Olmak

Ülkemizde okuyan öğrencilerin, hele hele üniversite mezunu olacak öğrencilerin en büyük derdi iş bulma yada meslek edinme sorunudur.  Yıllarca eğitim alıp, emek ve zaman sarf ettikten sonra iş bulamama korkusu neredeyse her gencin bir kabusu haline geliyor.

Ufak çocuklara dahi en çok sorduğumuz sorulardan biri şu: Büyüyünce ne olacaksın ?

Yani problem aslında burada başlıyor.

Büyüyüp “bir şey” olmak, sadece bir meslek sahibi olmakla mı ilişkilendirilebilir, insanlık anlayışı, gönül bolluğu, kadirşinaslık, cömertlik, centilmenlik, sadakat vb. ahlaki donanımlar “bir şey” olmaya dahil değil midir? Yahut insan hayatı boyunca sadece bir meslek icra edebilme hakkına mı sahiptir ki “Büyüyünce ne olacaksın” sorusuyla defaatle karşılaşırız?

Marangozluk yapan bir insan daha sonra tacir olamaz mı? İnsan ne zaman “bir şey” olur?

Okulu bitirince mi? İlk parasını kazandığında mı yahut kazandığı para toplumun genel gelir düzeyinin üstüne çıkınca mı, kravat takıp masa başına oturduğunda mı?

İnsan olmak bir iş yapıp o işten kazanılan parayla doğru orantılı mıdır?

İnsanlık parayla ölçülür mü ya da diploma diye adlandırılırmış bir kağıt parçasıyla?

Birçok kardeşimiz geçtiğimiz aylarda üniversiteye geçişin ilk aşaması olarak kabul edilen bir sınavı daha geride bıraktı. İkinci aşama olan LYS için hazırlıklar hızlandı; iyi bir bölüm ve üniversite için fedakarlıklar had safhaya ulaştı. Sınavlara girmeyen lise kademelerindeki kardeşlerimizde gün sayıyor. 4 senenin ifadesini vermek için. Ülkemizin eğitim sistemine girdiğimiz günden meslek sahibi oluncaya hatta meslek sahibi olduktan sonra bile sınav!ada bir sonraki adımlarımızı atabiliyoruz.

Meslek seçimimizi yeteneğimize göre değil aldığımız puanlarla yapabiliyoruz.

Hayatımızı şıklarla algılıyor, sistemin tezgahlarında aynı kalıba sıkıştırılmaya çalışıyoruz. Değerimiz karakterimizden değil netlerimizden ortaya çıkıyor. Başarı basamaklarını ne pahasına olursa olsun çıkabileceğimizi öğreniyoruz.

Bütün bu organizasyonu göz önünde bulundurunca bu kadar koşturmanın amacı daha iyi bir yaşama bağlanıyor. Ve kara kara düşünmeye başlıyoruz büyüyünce ne olacağım diye?

Sahi, bir meslek sahibi olmak gerçekten “bir şey” olmak mıdır?  


Yazı: Kemal Abacı