Türkiye AK Parti Dedi

1 Kasım milletvekili genel seçimleri geride kaldı ve ülkenin geleceği için en büyük kararı yine halk verdi. Bunda tartışmanın ve kaosun arasından Haziran ile Kasım arasında koskoca 5 aylık bir süreç geçti. Bu sürecin ardından ise ortaya çıkan tabloda çok ciddi farklar göze çarptı. Millet, istikrara ve hizmetlerin devamına oy vererek ezici bir çoğunluk ile AK Parti TEK BAŞINA İKTİDAR dedi. Seçim sonuçları yorumlanmak istendiği zaman burada birçok farklı sonucu incelemek mümkün oluyor. Ne gibi sonuçlar? AKP, diğer partilere nazaran halka çok daha fazla güven verdi ve terör olaylarına karşı sergilediği yaklaşımın ne kadar haklı olduğunu gösterdi.

Koalisyon görüşmeleri döneminde genel itibari ile en çok konuşulan kanat MHP ve Devlet Bahçeli kanadıydı. Koalisyon görüşmeleri için tüm partileri sürekli olarak geri çeviren ve ortak paydaya kati surette yanaşmayan parti, Haziran’dan Kasım’a 5 ay geçmesine rağmen seçmeni tarafından çok ciddi bir şekilde cezalandırıldı. MHP Haziran seçimlerinde %16 gibi bir oy alırken Kasım seçimlerinde ise bu oy oranı %12’ye düşerek herkesi çok ciddi bir şaşkınlığa uğrattı. AKP oylarının yükselmesinin de yorumu ile birlikte MHP kanadından çok ciddi bir çoğunluk AKP kanadına geçmiş ve hükümetin tek taraflı olarak devam etmesi için seçimlerin kaderinde etkili bir şekilde rol oynamış.

Tek partili hükümet dönemine 5 aylık bir aranın ardından yeniden geçiyoruz. HDP, bu seçimlerde çok ciddi anlamda tehlike yaşadı. Haziran seçimlerinde %13 gibi bir oy oranına sahip olan parti bu seçimde ise %10,5 gibi bir oy olarak son anda barajın üstünde kalmayı garantiledi. Olası bir HDP barajın altında kalması durumunda ise AKP’nin uzun bir süredir üstünde durduğu BAŞKANLIK SİSTEMİ ve ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ile alakalı tüm çalışmalarını gerekli üstünlüğü yakalayarak gerçekleştirme şansına da sahip olacaktı. Bugünden sonra ülkemiz yeniden tek partili hükümet dönemi içerisine girmiş olacak ve bununla birlikte çok daha ciddi gelişmeler yakında sitemizde olacak.