Suudi Arabistan İran’la ilişkilerini resmen kopardı

Suudi Arabistan geçen hafta aralarında Şiilerinde bulunduğu 46 kişiyi idam etti. Suudi Arabistan öyle birisini idam etti ki, İran karıştı. Şii liderlerden olan Ayetullah Nemr’in idamı sonrası Suudi Arabistan ile İran arasında fiilen ipler koptu. Ayetullah Hamaney’in “intikam” sözlerinden sonra İran’daki Suudi Arabistan elçiliği önünde büyük protesto gerçekleşti ve saldırılar gerçekleşti. Saldırılardan sonra Suudi Arabistan, İran’a karşı olan tüm ilişkilerini kesti.

Büyük gerginliğin başlangıcı Suudi Arabistan’ın, 46 kişiyi idam etmesiyle oluştu. Aralarında Ortadoğu’da sevilen Şii liderlerden olan Ayetullah Nemr’in idamı büyük bir şok etkisi meydana getirdi. Bu idam İran’daki Nemr taraftarlarını oldukça sinirlendirdi.

Suudi-Arbistan-İran-01003

İran’ın dini lideri olan Ayetullah Ali Hamaney’den idam sonrası çok sert açıklama geldi. Hamaney “İlahi intikam şüphesiz Suudi siyasetçilerin yakasına yapışacak ” açıklaması bir anda Suudi Arabisan-İran arasındaki restleşmeye sebep oldu. Hamaney’in açıklamalarından sonra Suudi Arabistan “idamlar devam edecek” sözüyle gerginliği tırmandırdı.

Ayetullah Nemr’in idamı ve Ayetullah Hamaney’in açıklamalarından sonra İran’da Suudi Arabistan’a ait olan elçilikler önünde protesto eylemleri gerçekleşmeye başladı ve ardından büyük çatışmalar yaşandı.

Suudi-Arbistan-İran-01001

İran’da yaşanan bu olaylardan sonra Suudi Arabistan’dan şok bir açıklama geldi: İran ile tüm bağlar kesilmiştir. Bu sözlerden sonra uzmanlar uyarıda bulundu. Ortadoğu uzmanlarına göre bu restleşmelerinden ardından “mezhep savaşı” başlaması an meselesi.