Simgeler ve Hikayeleri

Süper Lig’de mücadele eden kulüplerin sembollerinin birbirinden ilginç hikayeleri var.

Takımların bir bölümü sembollerini hayvanlardan, bazıları ise kentlerinin tarihlerinden almakta.
Formalarda, takım flamalarında, taraftar ürünlerinde, internet sitelerinde, hediyelik eşyalarda kullanılan semboller, yeri geldiğinde takımı ateşleyen “slogan” haline geliyor.
kara kartal beşiktaş
Beşiktaş’ın sembolü ”kara kartal”ın çıkış noktası bir taraftarın tezahüratı. Siyah-beyazlı takım, 1940-1941 sezonunda gençleşen kadrosu ile zirveye oynuyor. Ligin sonuna 5 hafta kala Beşiktaş, Şeref Stadı’nda Süleymaniye ile yaptığı mücadelede yine harika bir futbol sergiliyor.
Maçın ikinci yarısında önde olmasına rağmen siyah-beyazlı futbolcular rakip kaleyi adeta “abluka” altına alırken, stadın eski açık tribününden bir taraftar, ”Haydi Kara Kartallar. Saldırın Kara Kartallar” diye bağırıyor. Stadı dolduran binlerce taraftarları etkileyen balıkçı Mehmet Galin‘in bu tezahüratındaki ”Kartal”, 6-0 Beşiktaş’ın kazandığı maçın ardından takımın sembolü oluyor.

sarı kanarya
Fenerbahçe takımının simgesi “sarı kanarya” ise sarı-lacivertlilerin ünlü kalecisi Cihat Arman’dan gelmekte. 1939 senesinde Fenerbahçe’ye transfer olan kaleci Cihat Arman, futbol haytına 1952 yılına kadar devam ediyor. O dönemlerde Türkiye’nin en iyi kalecilerinden biri olarak gösterilen ve “Uçan kaleci” olarak anılan Arman, sahaya genellikle sarı formasıyla çıkıyor.