Sigaranın zararları: Yavaş intihar

Sigaranın zararları saymakla bitmez. Akciğer, nefes darlığı, beyin sistemi, kalp, damar yolları, karaciğer, bağırsak, cinsel iktidarsızlık. Sigara içen insanın ömrü, sigara içmeyen insanın ömründen daha az görülmektedir. Sigara içen insanın vücudu bir çok yerden hasar aldığı için, onarılamaz hasar döngüsü vücutta başlar ve kalp durana kadar devam eder. Sigara yavaş intihar demektir.

TÜRKİYE’DE KAÇ MİLYON İNSAN SİGARA KULLANIYOR?

Türkiye’de son yıllarda sigaraya karşı savaş etkili oldu. Gerek televizyon, sosyal medya gibi iletişimin geniş olduğu alanlarda sigaranın zararları gerek Tıp alanında sigaraya karşı en etkin çözüm yolların bulunması sayesinde insanların çoğu sigarayı bırakıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın’a göre Türkiye’de Sigara kullanan sayı 27 milyon iken, 7 milyon kişi sigaradan vazgeçiyor. Mustafa Aydın, bu sayının oldukça iyimser olduğunu söyledi. Lakin yeterli olmadığının da altını çizdi. Şu an Türkiye’de aktif olarak sigara kullanan kişi sayısı 20 milyon.

SİGARANIN ZARARLARI İNSANA NASIL ETKİ EDER

– Sigara kullanan bir anne veya sigara kullanan bir babanın evlatlarının “sakat” doğma durumu
– Sigara kullanan bireylerde yapılan araştırmaya göre, tat alma duyularında yetersizlik görülmüştür. Yemekte ve içecekte tat alma hisleri azalmaktadır.
– Sigara kullanan bireylerin en çok şikayet ettiği konu: Akciğer, diş sağlığı ve ağız kokusudur.
– Sigaranın en büyük zararlarından biri de sigara içen insanın herhangi bir hastalıkta kullandığı ilacı, etkisiz hale getirmesidir. Tam bir iyileşme süreci gerçekleşmemektedir.

SİGARAYA YILDA HARCANAN PARA

Sigaranın zararları sadece vücuda değil, maddiyatı da etkiliyor. Sigaraya ödenen para yılık 22 milyar Lira. Sigaradan dolayı hastalanan insanların hastaneye ve ilaçlara yatırdığı para ise 10 milyar Lira.