Şehirler arası radar uygulaması ne zaman kalkacak?

Şehirler arası radar cezaları vatandaşı çileden çıkardı. Bunun üzerine bakanlık yeni radar uygulaması başlatıyor. Pekiyi yeni radar uygulaması nasıl işleyecek?

Şehirler arası radar cezası, bayram ve tatil seyahatlari yapan yolcuları çileden çıkarıyor. Yolcular adeta yakıt parasından çok radar ceza ödeme başladı. Yol masraflarını hesaplayan aileler artık radar masrafını da hesaba katmak zorunda kaldı. Özellikle Çorum ve Trabzon, Ankara yolu üzerinde bulunan radarlar 50 kilometreye kadar düşen hız limitini aşan araç sahiplerine yüklü miktarda trafik cezası kesti.

Vatandaşlar radar cezası ödemekten bıktı.

Artık o hale geldi ki; yola çıkacak yolcular arama motorlarında aşağıdaki şekilde radar araması yapmaya başladı:

Şehirler arası radar nerede var?

Erzincan’da radar olan yerler,

Ankara’da radar olan yerler,

Çorum’da radar olan yerler…

İçişleri ile Maliye bakanlıklarınca yapılan değişiklikler şöyle:

“Yerleşim yerleri giriş ve çıkışında yol üstü levhalar ile sabit radar uygulaması olduğuna dair ışıklı uyarı levhaları konulacak.

Sabit radar noktalarından 500 metre öncesi ve sonrasında farklı hız limiti uygulanmayacak, 500 metre öncesinde sürücüler hız limitlerini de gösterir şekilde trafik levhalarıyla uyarılacak.

Bakanlıklara ve trafiğe radar şikayeti yağıyor.

Denetim yapılan yolda uygulanan hız limitinin onda birine tekabül eden mesafelerde birden fazla sabit radar denetimi gerçekleştirilmeyecek. Örneğin hız limiti saate 100 kilometre olan yerde 10 kilometre, 70 kilometre olan yerde ise 7 kilometre mesafede aynı yön ve istikamette, birden fazla sabit radar sistemiyle denetim yapılmayacak.”

Yetkililer, TEDES’te vatandaşın mağduriyetinin giderilmesini sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmeye gidildiğini, böylece kısa mesafe ve zaman aralığında birden fazla cezalı duruma düşülmesinin önüne geçildiğini kaydetti.

TEDES’lerin gelecek günlerde yeni düzenlemeye uygun hale getirileceği öğrenildi.

Yeni uygulama ile yolcuların ne kadar rahat bir seyahat yapabileceğini ilerleyen günlerde göreceğiz.