Psikopat İnsanların Beyni Farklı Çalışıyor

Yapılan bir araştırmaya göre ruhsal bozuklukları olan psikopat olarak adlandırılan insanların beyni normal insanlara göre çok farklı işliyor.

Bazı insanların neden sürekli şiddete, anti sosyal davranışlara meyilli oldukları ve neden sürekli saldırgan bir ruh hali içerisinde olduklarını anlamak için 49 mahkumun üzerinde test yapıldı. Bu 49 mahkum MRI testinden geçti. Elde edilen sonuçlar çok şaşırttı. Çünkü bu insanların beyinlerinin normal insanlardan farklı işlev gördüğü ortaya çıktı.

Ruhsal bozukluğu olan mahkumlarda, beyin işlevleri dikkatli bir şekilde incelendiğinde bu kişilerin tehlikeli, ahlak dışı davranışlara yönelik düşündükleri ortaya çıktı. Bu kişilerde beyin sonuçları ele alarak yeteri kadar çalışmıyor daha çok kötü davranış sayılabilecek eylemlere yöneliyor.

Testi yapan bilim insanları, psikopatların duygularının olup olmadığını değil, kötü davranışlara neden meyil gösterdiklerini anlamaya çalıştıklarını belirttiler. Bu insanların toplum içerisindeki kötü, ahlak dışı davranışları bireysel ve toplumsal olarak çok büyük sonuçlar doğurabiliyor. Bu araştırmanın amacı kişi kötü ve iyi karar arasında kaldığında ve tercih yaptığında nasıl bir durum gerçekleştiğini anlamaktır. Neden yararlı değil de zararlı olana yöneldiğini anlamak gerekiyor.

Mahkumlarda özellikle para ödülü olduğu anda çok kolay tercih verdikleri gözlemlendi. Psikopatlık derecesi daha yüksek olanlarda ise anında karar verme ve herhangi bir ödül için karar verebildikleri ortaya çıktı. Mahkumların genelinde ise pek düşünmeden anında karar verme olayı dikkat çekti. Durumu daha ilerde olanlar ise daha hızlı karar veriyor. Bunların sonucunda da bir eylemin kötü olması sonuçlarının kayıplara yol açması gibi durumların pek de düşünülmediği, zararlı sonuçlardan çok anlık fayda sağlamanın ağır bastığı anlaşıldı.