Panik Atağın Asıl Sebebi Acele Etmekmiş

Günümüzde pek çok insan panik denilen nöbet şeklinde gerçekleşen rahatsızlığı yaşıyor. Nerede ne zaman ne şekilde gerçekleşeceği bilinmeyen bu nöbetler hakkında uzmanlardan çeşitli açıklamalar geldi.

 Panik Atak Nedir?

Panik atak, bir ruhsal hastalıktır. Panik atak, ruhsal hastalıklar veya çeşitli  bedensel hastalıklar sonucunda ortaya çıkan nöbet şeklinde seyreden bir rahatsızlıktır. Nerede ne zaman ve ne şekilde olacağı kestirilemeyen bir hastalıktır.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Mide bulanması, aşırı korku ve aşırı endişe en temel belirtileri arasındadır.

Panik Atak Neden Oluşur?

Panik atağı olan insanlar her an korku içerisinde beklemektedirler. Her an panik atak geçireceklerini düşündükleri için daima endişe içerisinde yaşarlar. Ani korku duydukları anda kaçmak için sebep bulmaya çalışırlar.

Oluşmasının sebepleri:

1- Fazla Aceleci Olmak

Pek çok insan hızlı olmak hızlı yaşamak ister. Bundan dolayı da zaman zaman gereğinden fazla aceleci davranır. Uzmanlardan gelen açıklamalara göre yapılan araştırmalar sonucunda insanların acele etmesi panik atak için en büyük nedenlerin başında geliyor. Kişi aceleci davrandığında bu zamanla normal günlük davranış biçimi haline gelir. Kişi de süreklilik kazanan aceleci davranış ani bir şekilde panik atağa neden olabilmektedir.

2-Fazla Kaygı/Telaş

Uzmanlar panik atakla ilgili olarak ikinci sırada telaşı ele alıyor. Bir insanın aşırı telaşlanması sonucunda panik atak geçirme olasılığı yüksek bir ihtimal kazanır. Ayrıca panik atak aslında kısa sürer fakat kişi o anda telaşa kapılırsa normalden çok daha uzun bir süre panik atağa maruz kalır veya panik atak yinelenebilir.

Panik Ataktan Korunma Yolları:

İnsanlar günlük yaşamlarında acele etmeden, fazla telaşlanmadan sakin bir şekilde yaşam sürdükleri sürece panik atak ihtimali oldukça düşüktür. Bundan ötürü uzmanlar, sakin acele etmeden ve sabırlı bir yaşam biçimini öneriyor.