Okumak Hayattır

“Okumak hayattır” denildiğinde, okumamak ölümdür manası çıkar mı?
Bence çıkar.

Okumayan..

Kainatı okumayan, insanları okumayan,  maddeyi-manayı okumayan, hayatı okumayan nasıl yaşıyor olabilir ki?
Peki bunları okumanın yolu nedir? Okuma-yazma bilmek yetiyor mu?

Elbette yetiyor.

Kainatı, insanı, maddeyi-manayı,  hayatı okuyabilenleri okumak bunun yoludur. Akıl dolu, ilim dolu, fikir ve basiret dolu mütefekkirlerden bahsediyorum. Onlardan habersiz yaşamak ölü gibi yaşamaktır.
Hayatlarını ilime adamış bu deryalar, eserleriyle aklımıza bir ışık ve ufuk olurlar. Tarihte, sanatta, psikolojide, tasavvufta, felsefede, iktisat ve sosyoloji dallarında dev eserler yazılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Bu Allah’ın bize bir lütfu değil midir? Bu lütfun şükrü, sadece Allah’a teşekkür etmekle değil, aynı zamanda okumakla olur. Yazarlar bu dev eserleri ile ölümsüz olur.  Bizler ise bu eserlerden bi’haber ölümü mi tercih mi ediyoruz?

Maalesef toplum olarak okuma alışkanlığımız yok. Okumayı alışkanlık haline getirmemişiz. Okuyanların sayısı oldukça az. Okumakla ilgili konuşmak isterseniz, oldukça fazla muhatap bulursunuz.
Bir kitap okudunuz, bir dergi, bir makale.. Bunu paylaşacak, yorumlayacak, eleştirecek kimseler bulmanız çok ama çok zor. Fakat bir film, bir dizi, bir şarkıcının klibinden yada bir futbol takımından söz açsanız otobüste, trende, minibüste, durakta tanıdık tanımadık her yerde bir muhatap bulabilirsiniz. Siyasi konular da bu listeye girer, hatta listenin zirvesine oynar. Ah bir de bilerek ve dolu konuşsak!

Televizyonlar belki çağımızın hastalığıdır desek yeridir. Okumamanın bir bahanesi olamaz. Fakat televizyonlar okumanın en büyük engellerinden biri. Televizyon hastalığına başka bir yazı da değineceğim. Bu konuyu şimdilik es geçelim.

~

Okumanın faydalarını yazmaya kalksak, Erzincan Yaşam’ın bütün bölümleri okumakla ilgili olur herhalde.
Fakat özetleyecek olursak, insan beyni, yani düşünce kelimelerden oluşuyor.  Kelime haznesi ne kadar zengin ise düşünce de o kadar zengin ve sağlam. Tabi kelimeleri kullanabilme yeteneği de önemli. Yanlış kelimeleri kullanmak, yanlış anahtarla bir kilidi açmaya çalışmak gibidir. Kelimelerin kaynağı da elbette okumaktır.

O sebeple bol bol okuyan insanların farkı hemen belli olur. Hele ki okumayı sevmeyen, bizim gibi toplumlarda bu fark daha belirgin olarak ortaya çıkar.

~

Erzincan Yaşam’daki ilk yazımıza okumak üzerine başladık. Bu konuya ilerleyen yazılarda devam edeceğiz.

Şimdilik esen kalın…