Ödemi Yok Eden 10 Besin

Günümüzde pek çok insanda çeşitli sebeplerden ötürü ödem oluşuyor. Genellikle bacak, topuk yakınlarında oluşan ödemden korunmak, mevcut olan ödemden de kurtulmak için birçok yöntem uygulanıyor. Uzmanlar ödeme karşı en büyük savunmanın beslenme olduğunu belirterek bazı besinlerin ödemsavar özellikte olduğunu açıkladı.

Ödem Nedir

Ödem, insan vücudunun herhangi bir yerinde sıvı birikmesidir.

Ödemi Yok Eden Besinler

1- Su

Su, vücutta sayılamayacak kadar faydası olduğundan dolayı ödemde de büyük rol oynamaktadır. İnsan vücudunda iç denge tamamen su üzerine kuruludur. Bunun dışında insan derisinin yenilenmesi onarılması gibi tüm doğal tedaviler su ile gerçekleşmektedir. Özellikle içerisinde bulunduğumuz sıcak yaz aylarında uzmanlar günde en az 2,5 litre saf su tüketilmesini öneriyor. Çünkü su hem vücut dengesini sağlıyor, hastalıklara karşı koruyor, deriyi onarıyor ayrıca ödemin oluşmasına engel oluyor ve var olan ödemleri vücuttan atmaya yardımcı oluyor.

2- Biberiye

Bilindiği üzere biberiye, genel olarak kilo vermek isteyenlerin tercihi olarak biliniyordu. Kişide yan etki oluşturabilecek herhangi bir hastalık yok ise biberiye içerdiği maddelerle kan dolaşımı hızlandırır ve ödemin atılmasını kolaylaştırır, yeni ödem oluşmasına da engel olur.

3-Yulaf

Yulaf, insan vücudunda metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmanın hızlanması ile kan dolaşımı da hızlanır. Bu sayede ödemler vücuttan daha hızlı atılır ve ödem oluşmasını zorlaştırır.

4- Turp

Günlük hayatta salata dışında pek bilinmeyen turp bilindiğinin aksine vücuda çok daha faydalı. Her hafta düzenli olarak birkaç defa  turp tüketmek insan vücudunda ödemin atılmasında büyük rol oynamaktadır.

5-Süt ve süt ürünleri

Sütün insan vücuduna pek çok kişi tarafından faydalı olduğu bilinmektedir. Süt, içerisindeki maddeler ile insan vücudunda ödem oluşmasını zorlaştırarak sağlığı koruyor.

6-Maydanoz

Uzmanlar maydanozun özellikle çiğ şekilde tüketilmesini öneriyor. Çünkü çiğ şekilde tüketilen maydanozun içerisinde sayılamayacak kadar faydalı mineral bulunmaktadır. Bu mineraller genel faydalarının yanı sıra ödem oluşmasına engel olarak, var olan ödemin atılmasını kolaylaştırırlar.

7- Yaban Mersini

Yaban mersini içeriği bakımından zengin bir vitamin kaynağı olduğu için insan vücudunda sindirim sistemimi iyileştirerek hızlandırır. Sindirim sistemi hızlandığı için ödemin atılmasına yardımcı olur.

8-Salatalık

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan salatalık insan vücuduna bilindiğinden çok daha yararlı bir sebze. Salatalığın içerisinde yüksek oranda antioksidan bulunur ve bir salatalığın yaklaşık olarak yüzde 90-95 i sudan meydana gelir. Hem sıvı miktarının fazla olması hem antioksidan kaynağı olması sebebi ile insan vücudundaki ödemlerin atılmasını sağlar ve ödem oluşmasına engel olur.

9-Kayısı

Uzmanlardan gelen açıklamaya göre günlük olarak birkaç tane (2-3 adet)  kayısı tüketilmesi insan vücudunda ödem oluşmasına engel olur ve var olan ödemlerin atılmasını kolaylaştırır.

10-Ananas

Ananas meyvesi insan vücudunda zararlı olabilecek proteinleri parçalar. Metabolizmayı hızlandırır bununla birlikte vücuttan sıvı atılımını da hızlandırır. Bu gibi fonksiyonları ile oluşan ödemlerin atılmasını kolaylaştırır ve yeni ödem oluşmasına engel olur.