Marmaris’te suların çekilmesi depremin habercisi mi

 

Marmaris’te deprem korusu yaşanıyor. Marmaris’te denizi 10 metreye kadar çekilmesi ve adacıkların meydana gelmesinden dolayı “acaba deprem mi” olacak sorusunu sordurttu. Jeofizik alanında uzman olan Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz, Marmaris’teki deniz sularının çekilmesi üzerine açıklamalarda bulundu. Beyaz “atmosferik şartlarda basıncın hakim olduğu bir durum olduğunu belirterek” bu durumun depreme dair bir etkisinin olmadığını açıkladı.

Yeni yılın ilk günlerinde Marmaris’teki Atatürk Caddesi’nden İçmeler Mahallesi’ne kadar uzanan 11 kilometrelik sahil şeridinde deniz yer yer 5-10 metre arasında çekildi. İlçe merkezinden 10 kilometre uzaklıktaki Yalancıboğaz ile Adaköy Mahallesi’nde de denizde adacıklar oluştu. Denizdeki çekilme ve adacıkların oluşması Marmarislileri endişelendirdi.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz, bu durumun her hangi bir endişeye sebep olmayacağını dile getirdi ve her yıl aralık ve şubat ayları arasında bu tür çekilmelerin görüldüğünü söyledi. Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz şunları söyledi: “Mevsim normalleri dışında, güneşli ve yağmursuz bir dönem yaşanmakta. Atmosferik şartlarda yüksek basıncın neden olduğu bir durum söz konusu. Marmaris ve çevresinde bu tür çekilmeler çok normaldir. Bu tür basınçlarda denizde 15-40 metre arasında çekilmeler yaşanabilinir. Halkımız, ‘Deprem habercisi mi’ diyerek endişe duymakta. Bu tür söylentilere ve haberlere itibar etmesinler.”