Kalın Bağırsağı Tekerlek Kadar Büyüdü

Afyonkarahisar’da 67 yaşındaki Hatice Kurt, 3-4 günlük ağrı, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı gibi şikayetlerle devlet hastanesinin acil servisine başvurdu.

Acil servise geldiğinde karnı şişkin vaziyette olan Hatice Kurt, muayene edildikten sonra kalın bağırsakta tıkanıklık olduğu saptandı. Gerekli testler yapıldıktan sonra hastanın kalın bağırsağının düşünülenden çok daha şişkin bir halde olduğu anlaşıldı. Hastanın durumu normalleştirildikten sonra ameliyata alma kararı verildi.

 Tekerlek Kadar Büyümüştü

Hasta Hatice Kurt, ameliyat masasına alındığında kalın bağırsağının aşırı şekilde şiştiği ve kendi çevresinde dolandığı görüldü. Doktor, neredeyse bir tekerlek kadar büyüyen kalın bağırsağın bir kısmını almak zorunda kaldılar. 150 cm olan kalın bağırsağın yarısı yani 75 cm alındı. Doktorlar, “Normalde bu tür durumlarda hasta gelir ve bağırsağı en fazla 4 veya 5 cm kadar genişlemiş olur. Ancak bu hastada ise yaklaşık 25 cm kadar yani araba tekerleği kadar genişlemişti. Bu durum çok çok nadir olur, biz de görünce çok şaşırdık. 75 cm kalın bağırsağını aldıktan sonra geriye kalan parçaları birleştirdik. Ameliyattan sonra hastayı yoğun bakıma bile almadık, serviste bekleterek dikkatli bir şekilde gözlem altında tuttuk. Hastamız 5-6 gün sonra su içip yemek yemeye başladı, 10 günün sonunda ise Hatice Kurt sağlığına kavuştu. Hastamızın artık taburcu olma zamanı geldi, yeme, içme, tuvalete çıkma, gaz gibi tüm durumlarını  gözlemledik ve değerlendirdik. Hastamızın herhangi bir sorunu kalmadı, sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilir.” açıklamasında bulundu.