Kalbi 35 Dakika Boyunca Çalışmayan Adam Dondurularak Kurtarıldı

İstanbul’da 55 yaşındaki Remzi Sönmez isimli bir hasta kalp krizi geçirdi ve sağlık ekiplerine hemen haber verildi. Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırılan hasta, hastaneye getirildiğinde kalbi çalışmıyordu. Uzmanların hastanede 35 dakikalık kalp masajı uğraşları sonucunda Remzi Sönmez’in kalbi tekrar çalışmaya başladı. Ancak kalp 35 dakika boyunca çalışmadığından dolayı beyin hücrelerinin ölmesi an meselesi idi.

Genellikle bu tür durumlarda hastanın kurtarılması çok düşük bir ihtimaldir. Uzmanlar hiç zaman kaybetmeden Remzi Sönmez’in vücut ısısını normal değeri olan 37-38 dereceden 32 dereceye kadar düşürerek vücudunu yani hücrelerini dondurmayı başardı. İnsan vücudunda oksijensizliğe en az dayanabilen beyin hücreleri olduğu için uzmanlar çok doğru bir yöntem ile beyin hücrelerini ölmekten kurtarmayı başardı.

Hastanın vücudu dondurulduktan yaklaşık 16-24 saatlik süreçte hasta yavaş yavaş ısıtıldı. 16 saat sonra hasta Remzi Sönmez’in vücudu, hücreleri çözülmeye başladı. Vücudu çözüldükten sonra hasta, yavaş yavaş hareket etmeye başladı ve bilinci tekrar açıldı. Remzi Sönmez’in yakın bir zamanda artık kolaylıkla ayağa kalkıp hareket edebileceği belirtildi.

Anestezi uzmanından gelen açıklamaya göre bu tür durumlarda yukarıda belirttiğimiz gibi hastaların büyük bir çoğunluğu ne yazık ki yaşamını kaybeder. Çünkü hastanın 35 dakika kalbinin çalışmaması başta beyin hücreleri olmak üzere vücut hücrelerinin pek çoğunun ölmesine neden olur. Beyin hücrelerinin bir diğer önemi de bu hücreler diğer vücut hücreleri gibi kolaylıkla yenilenemezler bundan ötürü öldüklerinde hastada kalıcı hasarlara neden olurlar. Ancak hasta Remzi Sönmez’in başarılı bir tedavi sonucunda sağlığını geri kazandığı belirtildi.