İngiltere Vize ve Ticaret Dolandırıcılığı

Son günlerde Türkiye’de birçok esnafı dolandıran İngiltere telefon numaraları ile işlem yapan dolandırıcıların sayısı artış göstermeye başladı. Özellikle internet sayfaları, instagram, linkedin, facebook gibi sosyal medyayı aktif kullanan esnaflar üzerinde daha çok rastlanan bu dolandırıcılık sürecini bu yazımızda detaylı şekilde anlatacağız. Dolandırıcılar İngiltere’de mi? Yoksa Türkiye’de bulunup sadece telefon hatlarıyla mı işlem yapıyorlar bilemiyoruz. Ülkemizi adeta soyan bu sahtekarlara yasal olarak bir müeyyide maalesef bulunmuyor. Bu sebeple bu bilinçlendirme yazımızı whatsapp ve sosyal medya üzerinden paylaşmanızı tavsiye ederiz.

Süreç Nasıl İşliyor?

Whatsapp üzerinden bir numara (+44 7879 034935) size mesaj gönderiyor. İsminin Aydın Yılmazer olduğunu belirtiyor. Sizden kartvizit talep ediyor ve size aşağıdaki kartviziti gönderiyor. Aşağıdaki kartvizit kendisine ait sahte bir isimle oluşturulmuş bir kartvizit midir, gerçekten böyle bir firma ve şahıs var da dolandırıcı bu kimliği ve kartviziti izinsiz mi kullanıyor? Bilgimiz yok.. Devam edelim..

Karşılıklı kartvizitler gönderiliyor. Böylece tanışmış oluyorsunuz. Şahız müteahhit olduğunu belirtiyor. Her sektöre göre farklı yalanlar da söyleyebilir tabi.. Sizin ürünlerinizden yada hizmetinizden örnek çalışmaları görmek istiyor. Siz de hali ile ürünlerinizi tanıtıyorsunuz. İngiltere’ye satışınız var mı diye soruyor? Evet diyorsunuz. Belli ürünler/hizmetler hakkında detay soruyor.. Fiyat alıyor vs.. Herşey yolunda gibi görünüyor iki taraf için. Sonra size “daha sonra dönüş yapacağım” diyor. Dolandırıcı gayet soğuk kanlı ve sakin. Avını ürkütmüyor. Peşinizde koşmuyor. Ağır davranıyor. Birkaç gün sonra sizi whatsapp üzerinden arıyor. İngiltere gelmeniz gerektiğini söylüyor. “Burada bazı mekanlarımızı görün ve çalışmalara başlayalım” diyor. Verdiğiniz fiyat dolandırıcıya göre cazip geliyor. Sizinle çalışacak.. Üstelik onlarca mekanı var. Yıllarca sürecek bir pazar var.. Esnaf çok mutlu.. Tekrar detayları konuşmak üzere telefonlar kapanıyor..

Ertesi gün dolandırıcı tekrar whatsapp üzerinden dönüş sağlıyor. 1 hafta içinde ülke dışına çıkacağını söylüyor. “O zamana kadar gelmeniz gerekiyor” diyor. Fakat esnaf o tarihe kadar vize alma şansı olmadığını düşünüyor. Ufak bir araştırma ile o kadar kısa zamanda vize alamayacağını düşünüyor. Dolandırıcıya bir haftada vize alamayacağını belirtiyor. Dolandırıcı, “Avukatımla bir görüşeceğim diyor” diyor. Sözde avutakatın ismi Ayşen.. Ayşen hanımla görüştükten sonra size başka bir whatsapp numarası (+44 7585 392621) gönderiyor. “Avukat Ayşen hanımın selamı ile durumu anlatın yardımcı olacaklar” diyor. İlgili kişi sözde vize işlemleri yapan bir firma..

Dolandırma Süreci Başlıyor

Artık yeni kişi ile muhatapsınız. Yeni kişi “Avukat hanımın bahsettiği konu için mi yazıyorsunuz?” diye konuya giriyor. Evet diyorsunuz. Sizden pasaport bilgilerini istiyor. Vize işlemleri için adres, telefon, vs.. istiyor.. Bu arada diğer dolandırıcı size otel bilgisi atıyor. Görselde İngiltere’de bir otelden sizin için rezervasyon yapıldığına dair notlar var. Dolandırıcının asistanı sağolsun ilgilenmiş..  Sözde vize işlemi yapan dolandırıcı size otel bilgisi soruyor? Randevu almanız gerekiyor diyor. Siz de onda görseli atıyorsunuz. Herşey yolunda.. Sizin için en yakın vize başvuru merkezinde uygun saatleri buluyor. Bir saatte karar kılıyorsunuz. İşlemleriniz sizin adınıza başlıyor. Gerekli evrakları info@multitravelvisas.co.uk mail adresine atmanızı yada whatsapptan göndermenizi istiyor. Gönderiyorsunuz. Davetiyeni karşı taraf hazırlıyor.. Tabii sizin için vize bedeli çıkarıyor firma temsilcisi. “Lavarn Junior Morgan ismine şu kadar ödeme yapmanız gerekiyor” diyor. TL bazında 2000 küsur. Bu arada diğer dolandırıcı size zaman zaman yazıyor “Uçak bileti için asistamin falanca sizi arayacak…” “Yapacağınız masrafların faturalarını yanınızda muhakkak getirin, firmamız karşılayacak” “Asistanım sizi birazdan arayacak, iban bilgisi verirsiniz size ödeme yapacak” vs vs.. Siz sormadan gelen bu mesajlar size güven veriyor. Diğer taraftan vize işlemleri yapan kişi sizden western aracılığı ile ödeme bekliyor. İşte burası dananın kuyruğunun koptuğu yer. Eğer burada “Vize işlemlerini ben buradan kendim neden yaptırmayayım?” yada “Madem ödemeleri gönderecekler, vize ödemesini vize firmasına niçin yapmıyorlar” sorusunu sorarak tezgahı çözerseniz tuzağa düşmüyorsunuz. Fakat “Aman işi bozmayalım, müşteriyi kaçırmayalım, adamlar profesyonel ben buradan 1 haftalık vize nasıl alayım, zaten anlamam etmem” derseniz dolandırılma sürecinizin ilk aşamasına geçmiş olursunuz.

İkinci aşaması da mı var? diye soruyor gibisiniz. Evet.. 1 hafta içinde vize alamayan firma sizi VİP işlemleri ile İngiltere’ye uçurmak istiyor. Tabii bunun için ilave ücret göndermeniz gerekiyor. Artık ağa düştünüz. Ya verdiğiniz paranın üzerine soğuk su içip bu işi burada bitireceksiniz.. Yada VİP vize ödemesini yapacaksınız. Dolandırıcının verdiği rakamlar güncel maliyetler açısından uydurma rakamlar değil. Bu adamlar ne kadar dolandırıyor? diye soruyorsanız güncel fiyatları araştırabilirsiniz.

Umarız bu yazıyı okuduğunuzda henüz ödeme yapmamışsınızdır. Son günlerde İngiltere konsolosluğu ve İngiltere vize işlemleri yapan firmalar bu şekilde yüzlerce insanın dolandırıldığını söylüyor. Bu yazıyı paylaşarak siz de toplumun bilinçlenmesi ve sahtekarların önünün alınması için bir adım atmış olabilirsiniz.