İlk baskısı 570 bin liraya satıldı !

İngiliz yazar J.R.R. Tolkien‘in sinemayada uyarlanan “The Hobbit” adlı eserinin ilk baskılarından biri, açık artırmada 137 bin sterline (yaklaşık 570 bin lira) satıldı.

Sotheby’s Müzayede Evi, 1937 tarihli kitabın Londra’da yapılan bir açık artırmada adının açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoncu tarafından satın alındığını açıkladı.JRR Tolkien kitapları

Tolkien’in Leeds Üniversitesi’nden öğrencisi Katherine “Kitty” Kilbride’a hediye ettiği ve kendi uydurduğu Elf dilinde imzaladığı kitaba 70 bin sterlin (yaklaşık 290 bin lira) değer biçilmişti.

Ünlü eserin ilk baskılarından biri, 2008’de 60 bin sterline (yaklaşık 248 bin lira) alıcı bulmuştu.

Kitap, Orta Dünya’nın Shire kentinde yaşayan Bilbo Baggins adlı hobitin, büyücü Gandalf ve 13 cüceyle kadim Erebor şehrini ejderha Smaug‘tan kurtarmak için çıktığı fantastik yolculuğu anlatıyor.

Tolkien, Baggings’in Dumanlı Dağlar’daki goblin tünellerinden geçerken Gollum’dan çaldığı yüzüğün öyküsünü ise Türkçe’ye “Yüzüklerin Efendisi” olarak çevrilen “The Lord of the Rings” adlı üçlemede işlemişti.

The Hobbit“, yönetmen Peter Jackson tarafından beyazperdeye de uyarlanmıştı.

Üçlemenin ilk filmi “An Unexpected Journey (Hobbit: Beklenmedik Yolculuk)” 2012’de , ikinci filmi “The Desolation of Smaug (Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları)” 2013’te ve üçüncü filmi “The Battle of the Five Armies (Hobbit: Beş Ordunun Savaşı)” 2014’te gösterime girmişti.