GÜNAYDIN !

Günaydın derdik eskiden. Esenlik dilerdik yeni bir haftaya başlayınca ilk iş.

Bu günse dilimiz lal, çünkü biliyoruz mutlu olamayacağımızı. Gencecik bir bedenin içinde insanlık yanmış ve bir anne baba evladını kefene sarmışsa zevk düşkünü haddini bilmezler tarafından hangi vicdan mutlu pazarlar dileyebilir şimdi?

Aman ha kızım, kendine dikkat et.” Derdi ailelerimiz bir yerlere gittiğimiz zaman. Şimdi sorguluyorum; gücünüzün üstünde üç kat güçle karşılaşsanız kendinize nasıl dikkat edersiniz? Yahut da erkek anne ve babaları da acaba çocuklarını yetiştirirken onlarda evlatlarını tembihliyor muydu? “Aman ha oğlum, onurunu zedeleme, namussuzluk yapma.” Diyorlar mıydı? Ne yazık ki sanmıyorum. Erkeğin her yaptığının şanı diyerek büyütülen bir toplumda, erkek çocuklarına edep ve ahlak verilmeyen bir toplumda ne yazık ki nadir ailelerin bunu aşıladıklarını biliyorum.

Oysa şimdi bakın cayır cayır içimiz yandı. Hani erkeğin elinin kiriydi bazı şeyler? Bu olsa olsa erkeğin onurunun kiri olabilir. Hani şimdi “Hırsızın hiç mi suçu yok.” Diyenlerde vardır belki de. Olabilir, bunu bilemem ama şöyle söyleyebilirim. Karşınızdaki insan sizi baştan çıkarmaya, yanlışa sevk etmek için uğraşsa bile, sizin iradeniz çelik gibi olsa, işler mi o çabalar? Yahut da sonu bu şekilde katledilmek olabilir mi? Hani hikâyesini hepimizin bildiği Hz. Yusuf var önümüzde ibret olsun diye. O her gün direniyordu Züleyha’ya ve her gün onurunu koruyordu. Hani diyorum ki erkeklikle adamlığı karıştıranlar birazcık ibret alsalar keşke onun hayatından.

Adamlık ve erkeklik arasında çok fark var değil mi? Erkeklik sadece bir cinsiyet ayırımı. Adamlık ise şeref ve haysiyet sahibi olmakta saklı olsa gerek. Başkasının namusuna göz dikmemek, savunmasıza el uzatmamak, vahşete sebep olmamak olsa gerek…

Bizim dilimizdeki sitem, bu haberler gündemden düşünce unutulup gidecek, orası kesin. Ama o anne ve babanın acısı da gidecek mi? Yahut şimdi anneler ve balalar kızlarını nasıl tembihleyecek, onlara hangi nasihatleri verecek acaba, onların yüreklerini ağızlara getiren bu haberler olduğu müddetçe hangi anne baba rahat uyuyacak evinde?

Toplumun zihniyeti bu denli bozulmuş, vicdan ölmüş, edepsizlik ahlak olmuş, ve sapıklar sokaklarda cirit atıyor olsa da,

“Kendine dikkat et kızım.”

aysekaya