Facebook Sizi Takip Ediyor !

Dünyanın en meşhur sosyal medya platformu olan Facebook‘un “takip et” özelliğini bilmeyen yoktur. Bu özellik sayesinde firmaların, siyasi partilerin, ünlülerin ve genel olarak her sayfası olan kişinin paylaştığı herşeyi takip edebiliyorsunuz.
Pekiyi aynı şekilde ve fazlası ile Facebook’un da sizi takip ettiğini biliyor muydunuz?
Hatta Avrupa Birliği‘nin sırf bu sebepten, hak ihlali yapığı gerekçesi ile Facebook ile davalık olduğunu söylesek ne düşünürsünüz?
facebook şifresi kırma
Evet The Guardian‘a göre, Belçika’nın veri koruma ajansı tarafından hazırlanan bir rapor neticesinde Facebook, online olarak yaptığınız bütün hareketleri takip etmekte ve incelemektedir. Facebook’a giriş yapmasak bile mi? Evet, giriş yapmamış olsanız bile Facebook sizi takip ediyor.
Avrupa Birliği uzun süredir bu konuda sosyal medya sitesi Facebook’un üzerine gitmekte ve adeta hukuksal savaş vermektedir.
Avrupa Birliği kanunları, sitelerin takip çerezlerini internet kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirmeden evvel, kullanıcıların iznini almaları gerektiğini söylüyor. Bu raporla birlikte de, Avrupa Birliği tarafından daha önceden gerçekleştirilen Google ve Facebook‘un mahremiyet haklarını çiğnedikleri iddiası onaylanmış gibi gözüküyor.
Önümüzdeki günlerde hep beraber bu davanın sonuçlarını görmüş olacağız. Umarız ülkemiz Türkiye’de en az AB kadar sanal kullanıcıların haklarını gözetir.