Erzincan’da Her Ay Mehter Ziyafeti

Erzincan’da Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun 716. Yıl dönümü mehter takımı gösterileriyle kutlandı. Erzincan Belediyesi tarafından düzenlenen ve “Yeniden Diriliş” isimli mehter konseri izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı.

Erzincan İl Müftülük Konferans Salonunda düzenlenen programa Erzincan Valisi Süleyman Kahraman ve eşi, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve eşi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Aldemir, Erzincan İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, Erzincan AK Parti İl Başkanı Burhan Çakır ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Sunuculuğu ve şiir dinletisini Ahmet Celal Tan’ın yaptığı gösteride mehter başı olarak Güray Telli, Solist olarak Yavuz Durgun, Piyanist olarak Oğuzhan Toklu, Trt saz sanatçısı olarak Caner Kıllık, Neyzende Haldun Öksüz ve Erzincan Belediyesi Mehter takımının yer almasının yanı sıra kahramanlık türküleri, zeybekler ve slayt gösterileri izleyicilere sunuldu.
mehter-erzincanERZİNCAN’DA ARTIK AYDA BİR DEFA MEHTER ZİYAFETİ SUNULACAK
Programın açılış konuşmasını yapan Erzincan Belediye Başkanı; “Erzincan mehter takımı Türkiye’de bir numara olacak. Bu bir sanattır. Öncelikle dünyaya Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık ihtişamlı döneminde dünya tarihine tanıtmış olduğu çok büyük bir orkestradır. 36 kişiye yakın bir ekip oluşturduk ve bu ekibin tamamı Erzincan Belediye personelidir. Bu arkadaşlarımız gündüz işlerini yaparken akşamda belediyemizde tahsis etmiş olduğumuz yerde gece geç saatlere kadar çalışıyorlar. Artık ayda bir defa Cuma günleri öğleden sonra dörtyol meydanında mehter ziyafeti sunacağız. Eskiden kalma bir adet haline gelen ve sadece özel günlerde çağrılan mehteri bu yerlerde kaldırdık. Çünkü mehter ecdadın bir yadigarıdır onun çok manevi bir değeri vardır onu manevi olduğu yere koyun” dedi.
Daha sonra konuşmasını yapmak üzere sahneye davet edilen Erzincan Valisi Süleyman Kahraman ise; “Erzincan’da taşınabilir kültürel değerlerin yaşatılması gerekiyor. Bunlarda mehter, folklor ve tiyatrodur. Bunların hepsi bizim ecdadımızın çok güzel değerleridir. Köklerine sahip çıkmayan milletlerin batması kaçınılmazdır. Eğer gelecek nesillerimize bunları sunmazsak o nesiller bunun hesabını bizden sorarlar.” dedi.