Erzincan hava sıcaklığı asfalt eritiyor

Asfalt erimesi daha çok deyim olarak kullansa da bazen gerçek hayatta da yerini buluyor. Örnek: Erzincan..

Türkiye’nin birçok kesiminde etkisini gösteren aşırı hava sıcaklığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini adeta kavuruyor. Mevsim normallerinin 5-10 derece üzerine çıktığı hava sıcaklıkları adeta bunaltır seviyelere ulaştı.

Erzincan karasal iklimin en belirgin olduğu illerimizden biridir. Kışları çok sert soğuk ve yazları ise oldukça kurak geçer. Erzincan’ın kuzey kısımları her ne kadar bu iklimden uzak, daha çok Karadeniz iklimine yakın olsa da, Erzincan merkez ve diğer ilçelerin iklimi bu şekildedir. Son günlerde aşırı derecede artan Erzincan hava sıcaklığı da bunun göstergelerinden biridir.

Erzincan’da son değerlendirmelere göre hava sıcaklıkları normal seviyelerin 8-10 derece üstüne çıktı. Yaklaşık 40 dereceye kadar ulaşan sıcaklık Erzincan Kemaliye yolundaki asfaltın bir kısmının erimesine sebep oldu. Hafta sonları sıcak havadan bunalan Erzincan merkezde ikamet eden halkın, merkezden uzak mesire alanlarına akın ettiği bildiriliyor. İçinden dere ve akarsu geçen ilçe ve köylerde sulara dalış yapanların da olduğu bildirildi.