Çocuklarda Grip ve Soğuk Algınlığı

Bebeklerde soğuk algınlığı grip teşhisi ve tedavisi

Tıp biliminde adı  İnfluenza epidemicadır.

Hava yollarının akut bir enfeksiyon hastalığı olan grip muhtelif influenza virüsü tipleri ile ortaya çıkabilir. Bir virüs 80 ila 100 mikron büyüklüğünde yuvarlak veya ovaldir. Bulaşma şekli damlacık ve az derecede de tozlarla havayollarına geçer. Hastalık başlamasından kısa bir zaman evvelinden hastalıktan birkaç gün sonraya kadar bulaşma kabiliyeti vardır.

Kuluçka Devri: Genel itibari ile bir iki gün olmakla beraber; en aşağı birkaç saat ve en çok 4 gündür.

Çocuklarda Grip Belirtileri:

Ani başlangıç yüksek ateş 39 ila 40 derece civarındadır. Bazen titreme, şiddetli bitkinlik, baş dönmesi, baygınlık olabilir. Çocuklarda bazen burun kanaması da görülmesi beklenen bir durumdur. Süt çocuklarında ise kramplar görülebilir. Bazı zamanlarda kusma ve ishal bağırsak gribi ne işarettir. Şiddetli baş ve ekstremite ağrıları söz konusudur. Burun boğaz bademcik  kızarmaları da çocuklarda grip belirtilerinden biridir.

Ateş genelde 2 yada 3 günde düşer. Fakat bazı durumlarda yeniden çıkabiliyor.

Hastada kalp ve dolaşım bozukluğu görülebilir. Öksürüklü bronşit, kuru dil, boğuk ses, gözyaşı akması da gribin belirtilerindendir.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı ve Grip Tedavisi

 • Çocuğun vücudunu aralıklarda kontrol ederek, ısını ölçün. Ani başlangıç 39-40 derece olacağından panik yapmayın. 24 Saat sürebilir. 36 saati aşınca doktora götürebilirsiniz. Bazı araştırmacılar yüksek ateşin faydalı olduğunu öner sürmekte olduğunu unutmayın.
 • Çocuğun istirahat etmesini sağlayın. Hava güzelse, açık havaya çıkarabilirsiniz. Oksijenin en iyi doktor olduğunu unutmayın.
 • Sıvı gıdalara ağırlık verin. Bol su ve hakiki meyve suyu, maydanoz ve C vitamini içeren meyvelerle besleyin.
 • 1 yemek kaşığı soğan suyu 1 yemek kaşığı bal karışımı ciddi bir antibiyotik olduğunu unutmayın.
 • Oda sıcaklığını artırmayın. En fazla 22 derece ideal oda sıcaklığıdır.
 • Evi bolca havalandırın. Fakat bu arada çocuğu üşütmemeye dikkat edin.
 • Odanızda bir köşeye yarım soğan bırakabilirsiniz. Soğan virüsler için güzel bir düşmandır.
 • Aynı havlu, bardak, mendil tarzı şeyleri kullanmayın. Çocuktaki gribin diğer fertlere geçmesini önleyin. Bu şekilde hastalığın daha da yaygınlaşacağını unutmayın.
 • Çocuğunuz hastalandığında panik yapmayın. Sadece bilinçli davranın. Çocuklara bulaşan ufak tefek hastalıklar, onların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini unutmayın.
 • Evi, evdeki eşyaları fazla deterjan kullanarak ve sürekli olarak temizlemeyin. Fazla deterjan sağlıklı olmak değil aksine zararlı bir davranıştır. Deterjanlar kimyasal ürünler olup insan sağlığına zararlıdır. Faydalı bakterileri öldürmektedir. Halbuki insan yaşamının büyük bir kısmı bakteriler sayesinde olmaktadır. Vücudumuzda bulunan bakterilerin çok büyük bir kısmı faydalı bakteri olup, çok az bir kısmı zararlı bakterilerden oluşmaktadır.
 • Çocuğunuzun hastalığı ilerlemesi durumunda doktora götürmeyi unutmayın.
 • Buradaki tavsiyeler sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de geçerli olduğununu belirtmek isteriz.