Bedava İnternet Geliyor !

Milyarlarca insana bedava internet imkanı sağlanacak.
Zuckerberg facebook
Sosyal medya devi Facebook, dünya üzerindeki milyarlarca insana internet bağlantısı sağlayacak drone‘un test uçuşunun başarıyla tamamlandığı ilan etti.

Önümüzdeki senelerde dünya üzerinde internet bağlantısı bulunmayan hiç kimsenin kalmaması için harekete geçen Facebook’un yaklaşık 2 sene önce başlattığı “internet.org” isimli projesi dahilinde İnsansız Hava Araçları (Drone) dünyanın ulaşılamayan bölgelerine internet erişimi götürecek.

İlk olarak İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan test uçuşundan geçer not alan drone‘ların kullanıma girmesinin ardından yaklaşık 6 milyar kişiye hizmet sunması bekleniyor.

drone facebook

Zuckerberg tarafından paylaşılan drone fotoğrafı.

Yunan mitolojisinden ilham alınıp Aquila adı verilen ve maksimum 20 bin metre yükseklikte uçacak olan drone’ların önümüzdeki senelerde kullanıma girmesi bekleniyor.

Facebook’un bu projesi hakkında kişisel Facebook sayfasından açıklamalarda bulunan şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, enerjisini güneşten alan ve bu sayede aylarca kesintisiz uçabilen drone’un kanat genişliğinin bir Boeing 737’den biraz daha büyük, ağırlığının da  bir otomobilden daha hafif olduğu bilgisini paylaştı.

Zuckerberg, erişilemeyen bölgelere kolaylıkla ulaşabilecek bu araçların tüm dünyaya internet getireceğinin altını çizdi.

facebook drone bedava internet