Bazı Çayların Tadı da, Fiyatı da Farklı.

Ülkemizin en popüler içeceği çay… Sabahtan akşama, geçmişte ‘tavşan kanı’, şimdilerde sağlık sebebiyle ‘açık’ içilen çayın birkaç türünü tercih ediyoruz milletçe… Bizim çaylarımız her keseye uygun, yani ‘halkın içeceği’… Ama dünyada bazı çay türleri var ki, mücevher fiyatına alıcı buluyor. Uyanır uyanmaz birkaç bardak içmedik mi, uyanmış gibi hissetmeyiz. Çok geç tanıştığımız bu içecek, gündelik hayatımızın vazgeçilmezi olmuş hemen… Türkiye’de üretilen çaylar, her keseye uygun. Çay, temel ihtiyacımız olan sudan sonra dünyada en fazla tüketilen içeceklerden biri. Yeşilden beyaza, kırmızıdan siyaha birçok farklı rengi bulunan bu popüler içecek sıcak ya da soğuk olarak tüketilebiliyor. Ama çay var, çay var!.. M.Ö. 2000 yılında Çin’de keşfedildiği zamandan beri popülaritesini hiç kaybetmeyen çay, zamanla son derece pahalı örneklerle karşımıza çıkmaya başladı. Bu yazımızda, bizim gibi çayı günün her saatinde tüketen bir ülkenin insanları için ‘şaka’ gibi gelen bu rakamlara ve bu rakamları ‘hak eden’ çaylara yakından bakıyoruz. Sıcacık, tavşan kanı bir çay alın ve dünyanın en pahalı çaylarını incelediğimiz listemizin keyfini çıkarın.

YELLOW GOLD TEA BUDS
yellow-gold-tea
‘Çin imparatorlarının çayı’ olarak adlandırılan bu nadide çay yalnızca Singapur’da satılıyor. Bu özel çayın tadına bakabilmeniz için Singapur’da bulunmanız ise yeterli değil; doğru zamanı beklemelisiniz. Dünyada yalnızca bir dağda yetişen ve yılın sadece bir günü toplanan Yellow Gold Tea Buds, çay ağaçlarının en üstteki yapraklarından elde ediliyor ve toplama işleminde özel altın makaslar kullanılıyor. Yellow Gold Tea Buds’ı özel kılan birçok özelliği var, ancak sanırız bu özelliklerin en önemlisi çay yapraklarının gerçek altınla boyanmış olması. 24 ayar altınla boyanan çayı içmek biraz garip gelebilir ancak bu çayın hiçbir toksik madde içermediği ve son derece sağlıklı olduğu belirtiliyor. Yellow Gold Tea Buds’ın 50 gramlık paketi 100 dolar civarında bir fiyatla satışa sunuluyor.

DA HONG PAODA-HONG-PAO
‘Büyük Kırmızı Kaftan’ anlamına gelen Da Hong Pao, Çin’in ünlü çaylarından Wuyi Ooolong’un özel bir türü. Köklerinin 18’inci yüzyıla, Ming Hanedanı zamanına kadar uzandığı söylenen çayın tedavi edici özellikleri de olduğuna inanılıyor. Çin hükümeti tarafından büyük bir hassasiyetle korunan ve milli servet olarak görülen Da Hong Pao, çok nadiren satışa sunuluyor. 1998 yılında bir açık artırmada 900.000 dolara (kilogram fiyatı 2.000.000 liraya geliyor) alıcı bulan Da Hong Pao, içiminden dakikalar sonra bile ağızda bıraktığı keyifli tadıyla tanınıyor.

TİEGUANYİN ÇAYI

Çin’in Oolong çaylarının en ünlülerinden biri olan ve adı ‘Merhametin Demir Tanrıçası’ anlamına gelen Tieguanyin, kilosu 1.500 dolardan satılan yeşil ve siyah arası özel bir çay. Oldukça pahalı olan bu çayın en önemli özelliği, kendisine has eşsiz aromasını kaybetmeden yedi kez demlenebiliyor olması. Yemeklerle birlikte ve yemekten sonra da tüketilebilen ve keyifli bir içimi olan Tieguanyin’i dünyanın dört bir yanında seçkin Çin restoranlarında bulmak mümkün.

DARJEELİNG ÇAYI
cay-tarlasi
Darjeeling çayı, diğer tüm çaylardan farklı olan ve hemen ayırt edilmesini sağlayan aroması ve rengiyle tanınıyor. Adını Hindistan sınırları içerisinde yer alan ve Doğu Himalayalar’ın eteklerinde bulunan Darjeeling kentinden alan çay, deniz seviyesinden 1.500 ile 2.400 metre yükseklikte yetişiyor. Özel aromasının korunması ve kendine özgü rengini verebilmesi için aynı ağaçtan toplanan yaprakların aynı yerde toplanıyor olması Darjeeling çayının önemli özelliklerinden. Hindistan merkezli çay üreticisi Makaibari’nin patentli ürünü olan gümüş lifli Darljeeling çayının 100 gramı 400 dolara satılıyor.

cay