Uzaylı !

0

Bilim adamlar şimdiye dek gözlemlenebilen en parlak galaksiyi keşfetti. Evrenin ilk dönemlerinde oluştuğu tahmin edilen yıldız kümesine, Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’dan ilham alınarak ‘CR7’ ismi verildi.
Keşif, Avrupa Güney Yarımküre Astronomik Araştırmalar Organizasyonu (ESO)’nun Şili’nin Atacama Çölü’nde bulunan dev yer teleskopu ile gerçekleştirildi.

Evrenin doğumundan sadece 800 milyon yıl sonra oluştuğu belirtilen bu yaşlı galaksi, Dünya’dan 12,9 milyar ışık yılı uzaklıkta, Altılık Takımyıldızı’nda yer alıyor.
cr7-galaxy
EVRENİN İLK YILDIZLARI

Genç evrenin bilinen en parlak galaksilerinden en az 3 kat daha fazla ışıldayan bu yıldız kümesinin tam adı COSMOS Redshift 7. ESO’daki bilim insanları, yeni galaksiye isim koyarken Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’dan ilham aldıklarını ve kısaca ‘CR7’ ile tanımladıklarını bildirdi.

‘CR7’, içerisinde ilk nesil yıldızların örneklerini içeren güçlü kanıtlar bulunduruyor. Büyük kütleli, parlak ve şimdiye kadar sadece teorik olarak öngörülen elementleri barındırdığı, bunların da yıldızları ve etraflarındaki gezegenleri oluşturduğu düşünülüyor. Gökbilimciler uzun süredir ilk nesil yıldızların varlığına dair teoriler öne sürüyor. Bu tür yıldızlara ‘Popülasyon III’ yıldızları adı veriliyor. Büyük Patlama (Big Bang)’den sonra oluşan ilk maddelerle meydana geldikleri sanılıyor.

GÜNEŞ’TEN BİNLERCE KAT BÜYÜK YILDIZLAR İÇERİYOR

‘Popülasyon III’ yıldızları genellikle inanılması güç boyutlara ulaşıyor. Güneş’ten binlerce kat daha büyük olan bu antik yıldızlar, hidrojen ve helyumu daha ağır elementlere çeviriyorlar. İki milyon yıl içerisinde patlayarak dev süpernovalar oluşturuyorlar. Bu süpernovalar, yeni nesil yıldızları ve gezegenleri oluşturan fabrikalara, yani nebulalara dönüşüyor.

ESO’daki bilim insanları, ‘CR7’ galaksisini inceledikçe evrenin ilk zamanlarında yıldızların ve gezegenlerin oluşumuna dair daha fazla bilgi edinebileceklerini kaydediyor. Araştırma sonuçları Astrophysical Journal’da yayınlandı.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Erzincan'a ve Erzincanlı'ya dair paylaşmak istediğiniz ne varsa lütfen bize iletin. Beraber olmak ve haberdar olmak için buradayız. info@erzincanyasam.com

Bir yorum bırak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.