Teknoloji Devleri Otizmli Yazılımcı Peşinde

0

Sosyal becerileri kısıtlı olan otizmli bireyler, iş bulma konusunda zorlanıyorlar. Aslında tekrarlanan işlemlerin yer aldığı, veri analizine ve modellerine dayanan işlerde otizmli bireyler çok başarılı olabiliyorlar. İşte bu yüzden teknoloji devleri, otizmli yazılımcıları işe almakta tereddüt bile etmiyor.

ABD’de 1988’de, ülkemizde ise 1989’da gösterime giren Rain Man (Yağmur Adam) filmini kaçımız hatırlıyoruz bilemiyorum ama özellikle son yıllarda hem dünyada hem de Türkiye’de çeşitli vakıfların yürüttüğü farkındalık çalışmaları sayesinde otizm hakkında daha bilinçli olduğumuz bir gerçek. Tohum Otizm Vakfı verilerine göre otizm spektrum bozukluğunun görülme sıklığı dünyada 88’de 1’e ulaşıyor. Yani her 88 bireyden birinin otizmli olduğu ve benzer bir oranın Türkiye için de geçerli olduğu tahmin ediliyor.
otizm
Otizmlilerin iletişim becerileri sınırlı oluyor. Ama bu durum, dikkat ve tekrar gerektiren işlerde başarı kazanmalarına bir engel değil. Örneğin, Mashable’ın haberinde sözü edilen David McNabb bu tür becerilere sahip bir otizmli. 2001 yılında bilgisayar mühendisliğinden dereceyle mezun olan McNabb, gittiği bütün iş görüşmelerinden mutsuz ayrıldıktan sonra, şirketler için yazılım testleri yapan, çalışanlarının yüzde 80’i otizmli olan Ultra Testing adlı start-up’ta çalışmaya başlamış.

Aslında teknoloji sektörü otizmli bireyleri istihdam etme konusunda bir süredir hassasiyet gösteriyor. Microsoft, SAP, Freddie Mac ve HP gibi şirketler, otizmlilere yönelik programlar uyguluyor. Webby Media Group’tan Steve Marchese’e göre, otizmli çalışanlar yazılımlardaki hataları bulma konusunda diğerlerinden 5-10 kat daha iyi performans gösteriyor.
otizm microsoft
Bir başka örnek ise Microsoft’tan geliyor. Şirket, Redmond-Washington’da Specialisterne USA işbirliğiyle bir pilot program başlatarak otizmli personel istihdam etme sürecine girdi. SAP de Autism at Work programı kapsamında 2012’den bu yana dünya genelinde 53 otizmli bireyi istihdam etti. Şirketin 2020 hedefi ise, yaklaşık 75 bin kişiden oluşan ekibinin %1’inin otizmlilerden oluşması.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Erzincan'a ve Erzincanlı'ya dair paylaşmak istediğiniz ne varsa lütfen bize iletin. Beraber olmak ve haberdar olmak için buradayız. info@erzincanyasam.com

Bir yorum bırak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.