Erzincan Refahiye Söğütlü Köyü

0

Erzincan Refahiye Söğütlü Köyü

İlçe Merkezine otuz altı kilometre mesafede olan köyümüzün nüfusu yaz kış değişememekle birlikte toplan yirmi iki hanedir. Arazi şartları sebebiyle küçükbaş hayvancılık için çok uygun olduğundan büyükbaş hayvancılık sadece halkın kendi ihtiyacı için birer tane yapılmaktadır. Ticari amaçlı olarak halk küçükbaş hayvancılık tan geçimini sağlamaktadır.

Söğütlü Köyü adını nereden aldığı tam olarak bilinmemekte olup civarda su kenarlarında çokça yetişen söğüt ağaçlarına nispet edildiği zannedilmektedir. Yerli halkın yani köyün kurucularının yaklaşık iki yüz sene kadar önce Erzurum Hınıs’tan gelerek buraya yerleştikleri bilinmektedir. Ayrıca Ağrı’dan gelen bir kısım halkında köyün Çatakkilise mezrasına yerleştikleri de bilinmektedir. Bunun haricinde Resuloğlu, Derememiyurdu ve Taşlıca Mekar Süleyman adlarında üç tane daha mezrası vardır. Ayrıca köyde üç tanede ziyaret yeri vardır.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Erzincan'a ve Erzincanlı'ya dair paylaşmak istediğiniz ne varsa lütfen bize iletin. Beraber olmak ve haberdar olmak için buradayız. info@erzincanyasam.com

Bir yorum bırak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.