Memura ikramiye yaş şartı kalktı mı? 2016

0

Memur ikramiyesi yaş düzenlemesi geliyor. Memurlara ikramiye yaş sınırı kalkacak mı? Emekliye ikramiye 25-25 yıl yaş sınırı dolunca ödeniyordu.

Yeni uygulamayı dikkatle okuyun.
Memurların ikramiyede yaş şartına çözüm için kollar sıvandı. Kadın memurlar 20, erkek memurlar 25 yılı doldurunca emekliye ayrılıyordu. Emekli ikramiyeleri de emekli aylığı bağlanınca veriliyordu. 8 Eylül 1999’da yürürlüğe giren düzenleme ile memurlara emeklilik için hizmet süresi yanında, yaş şartı da getirildi. Memurlar ikramiye için uzun yıllar bekler hale geldi. Yeni bir yasal düzenlemeyle emekli ikramiyelerinin hizmet süresi sonunda ödenmesini isteyen memurlar, taleplerini hükümete iletti. Yasal düzenleme için çalışma başlatıldığı öğrenildi. 8 Eylül 1999’dan önce göreve başlayan memurlardan 20 yılı dolduran kadın ve 25 yılı tamamlayan erkek işinden ayrılabiliyor. Ancak emekli ikramiyesini emekli olacağı yaşı dolduracağı tarihte alabiliyor. Ayrıca bu süreyi çalışmadan geçirmesi gerekiyor.

Emeklilere ve memurlara ikramiye yaş sınırı 2016 düzenlemesi geliyor.

Yazı Gerekiyor

Memur 15 yılı doldurup kendi isteğiyle ayrılır ve çalışmadan 61 yaşına kadar beklerse, emekli aylığı da ikramiyesi de alıyor. 8 Eylül 1999’dan önce çalışmaya başlayan işçilerden, 15 yıl sigorta ve 3600 gün primi olanlar ise kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabiliyor. Bunun için, SGK’dan ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısını işverene ibraz etmesi yeterli oluyor.

2016-2017 yıllarına yönelik toplu sözleşmede, ek göstergeye uygulanan özel hizmet aylığı oranlarında 15 puanlık bir değişiklik yapılmıştır. Bu nedenle emekli maaşları ve ikramiyeleri, yüzde6+5’den farklı olarak ayrıca artacaktır. Bakanın açıklamasına göre bu oran 2016 yılının tümünde yüzde 19’u bulmaktadır.

Memurlar.net olarak hem yüzde 6+5’i, hem de ek göstergeye uygulanan özel hizmet aylığındaki 15 puanlık artışı, emekli maaş robotumuza yansıttık.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Erzincan'a ve Erzincanlı'ya dair paylaşmak istediğiniz ne varsa lütfen bize iletin. Beraber olmak ve haberdar olmak için buradayız. info@erzincanyasam.com

Bir yorum bırak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.