Lens ve Gözlük Tarihe mi Karışıyor?

0

Dünyaya bir cam çerçevenin içinden bakmak veya her gün gözümüze plastik parçalar yapıştırarak yaşamak birçoğumuzu rahatsız eden bir durumdur. “Cam gibi” gözlere sahip olup özgürce tüm renkleri, şekilleri algılamak, görme problemine sahip insanların birçoğunun en öncelikli isteği. Bugün tıp dünyasının geldiği noktayla insanlar ya yüz yapısına uygun gözlüğü seçiyor ya ameliyat oluyor ya da uzun süre çıkarmadan kullanılabilen kontakt lensleri tercih ediyor.

Kanada’nın British Columbia Eyaleti’nde bulunan Ocumetics Technology Corp şirketinin kurucusu ve CEO’su Dr. Garth Webb , lens ve gözlük kullanımını tarihten silecek bir buluş yaptı. Sekiz yıllık araştırmalarının sonunda “Ocumetics Biyonik Mercek” adını verdikleri icat, araştırmalara göre mükemmel bir görüş keskinliği ölçüsü olarak bilinen 20/20 görüş ölçüsünün üç katı kadar görüş netliği sağlayacak.

American Society of Cataract and Refractive Surgery topluluğunun nisan ayında yapılan senelik kongresinde 14 göz uzmanına buluşunu tanıtan Dr. Webb, çok olumlu tepkiler aldığını belirtiyor. Merceği klinik araştırmalar kapsamında ilk önce hayvanlar ve daha sonra tamamen kör gönüllü hastalar üzerinde deneyecek olan Webb, kullanıma çıkacak olan ilk biyonik merceğin 2017 yılında piyasada olacağını öngörüyor.
Verdiği özel röportajda herkesin mükemmel bir görüş keskinliğine sahip olmasının doğal bir hak olduğundan bahseden Webb, buluşunun özelliklerini şu sözleriyle aktarıyor:
Dr.-Garth-Webb
Küçük bir düğmeye benzeyen bu mercek, şu ana kadar görme bozukluklarını düzeltme adına yapılmış icatlardan çok farklı bir kategoride. Saati 3 metre uzaktan görebilen bir insan, bu icat ile 9.2 metre uzaktan görebilecek. Biyonik merceğin göze monte edilmesi, 8 dakikalık katarakt ameliyatına benzer acısız bir ameliyatla gerçekleştirilecek. Gözünüzdeki hasarlı mercek çıkarılıp yerine tuz solüsyonun içinde bulunan biyonik mercek bir şırınga yardımıyla takılacak, bu mercek gözünüze yerleştikten 10 dakika sonra gözün şeklini alarak işlev görmeye başlayacaktır. Hastaların anesteziye bile ihtiyaç duymayacağı bu ameliyat, halk arasında ‘gözün çizilmesi’ olarak bilinen lazer cerrahisinden çok daha avantajlı. Sağlıklı korneanın da zarar gördüğü lazer cerrahisi ameliyatları, gece görüş bozukluğunun da dahil olduğu birçok komplikasyona sebep olmaktadır. Görüş kalitesini mükemmel hale getirmesinin yanında bu merceği kullanan insanlar katarakt hastalığına da hayatı boyunca yakalanmayacaktır. Bu ameliyatı gerçekleştirmek için hastalarda aradığımız tek koşul 25 yaşından büyük olmaları. 45 yaşına kadar gözlük kullanmış bir insan olarak bunun nasıl bir zorluk olduğunu çok iyi biliyorum ve bu icadı yapmamda bana ilham veren şey ise: Kovboylar. Kovboyların hiçbiri gözlük takmaz!
dijital lens
American Society of Cataract and Refractive Surgery topluluğunun nisan ayında yapılan senelik kongresinde 14 göz uzmanına buluşunu tanıtan Dr. Webb, çok olumlu tepkiler aldığını belirtiyor. Merceği klinik araştırmalar kapsamında ilk önce hayvanlar ve daha sonra tamamen göremeyen gönüllü hastalar üzerinde deneyecek olan Webb, kullanıma çıkacak olan ilk biyonik merceğin 2017 yılında piyasada olacağını tahmin ediyor.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Erzincan'a ve Erzincanlı'ya dair paylaşmak istediğiniz ne varsa lütfen bize iletin. Beraber olmak ve haberdar olmak için buradayız. info@erzincanyasam.com

Bir yorum bırak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.