Japonya’da tek öğrenci için tren servisi

0

Japon’yadan ders veren bir uygulama: Tek öğrenci için tren servisi..

Japonlar eğitim, bilim ve teknoloji konusunda adından oldukça fazla söz ettiren bir millet. İşte aşağıda size sunduğumuz uygulama da örnek gösterilebilecek kadar güzel bir manzara. Evet belki sayı bakımından tek insandan bahsediyoruz. Fakat hizmetin değeri binlerce insana yapılmış kadar kıymetli.. İşte insanlık adına bütün dünyaya örnek bir uygulama:

Japonya’nın en kuzeyinde bulunan Hokkaido adasındaki Kami-Şirataki tren istasyonu bir zamanlar işlek bir yerdi. Ancak bu uzak yerleşime gidip gelenlerin sayısı son yıllarda hızla düştü. Ve sonunda sadece iki istasyonluk hattı düzenli olarak kullanan tek bir kişi kaldı: Lise öğrencisi bir kız.

Tren adeta okul servisi oldu

Hattı işleten Japon Demiryolları üç yıl önce durumu fark etti. Hat zarar ettiği için kapatılsaydı, her gün okula gidip gelmek için treni kullanan lise öğrencisi mağdur olacaktı. Bu nedenle üç yıl boyunca hattın zararına işletilmesine karar verildi. Hatta trenin istasyona geliş-gidiş saatleri, kızın okul saatlerine göre ayarlandı.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Erzincan'a ve Erzincanlı'ya dair paylaşmak istediğiniz ne varsa lütfen bize iletin. Beraber olmak ve haberdar olmak için buradayız. info@erzincanyasam.com

Bir yorum bırak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.