Erzincan Refahiye Gemecik Köyü

0

Erzincan’ın Sivas sınırında kurulan Erzincan Refahiye Gemecik Köyü efsaneleriyle dikkat çekmektedir. Bunlardan birincisi kızlar sinisi diğer ismiyle kırklar gediği olarak bilinen bölgedir. Rivayete göre bu bölgede düşman askerleri 40 kadına saldırmıştır. Kadınlar savunmasız olduklarından dolayı namuslarını koruyacak bir yol bulamayıp Allah’a sığınmışlardır. Namuslarını kaybetmektense taşa dönmeyi tercih eden kadınların bu bölgede halka şeklinde taşa döndükleri söylenir.

Refahiye Gemecik Köyü‘ndeki bir diğer hikâye ise Sıra Taşlar ile ilgili olandır. Düğün alayının önü düşmanlar tarafından kesildikten sonra alayda bulunanlar ettikleri dua sonucunda sıra halinde taşa dönüşürler. Bu efsanelerden hareketle halkın ahlaki değerlerine oldukça düşkün olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Refahiye Gemecik Köyü yazları 34 kışları ise 28 haneye sahip güzel hikâyelerle bezenmiş bir Anadolu köyüdür.

Erzincan Refahiye Gemecik Köyü Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Gemecik Köyü

Sizde Refahiye Gemecik Köyü‘ne ait Refahiye Gemecik Köyü resimlerini, Refahiye Gemecik Köyü fotoğraflarını, Refahiye Gemecik Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Erzincan'a ve Erzincanlı'ya dair paylaşmak istediğiniz ne varsa lütfen bize iletin. Beraber olmak ve haberdar olmak için buradayız. info@erzincanyasam.com

Bir yorum bırak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.