Erzincan Refahiye Cengerli Köyü

0

Erzincan Refahiye Cengerli Köyü ilçe merkezine en yakın köylerden biridir ve Refahiye’ye 18 kilometredir. Refahiye Cengerli Köyü’nde 60 hane bulunmakta olup 2012’de nüfusu 65 olarak belirlenmiştir. Köyün ne zaman kurulduğu ve tarihçesi tam olarak bilinmemektedir. Söylentilere göre Horosan’dan gelen boylar tarafından kurulmuştur. Cengerli isminin aslı Cenker’dir ve bu isim zamanında köy halkından birçok kişinin askere gitmesinden dolayı verilmiştir. Refahiye Cengerli Köyü’nde tarihi kalıntılar bulunur. Eski bir kale ve artık yığın haline gelmiş bir değirmen ve hamam kalıntıları vardır. Bu kalıntılar Erzincan Refahiye Cengerli Köyü‘nün tarihinin çok eskiye dayandığını bizlere göstermektedir. Refahiye ilçesinin en eski yerleşim birimlerinden birisidir. Köyde çok sayıda usta vardır ve aynı zamanda kilim dokumacılığı ile de nam salmıştır. Geçim tarım, meyve ve sebze yetiştiriciliği, arıcılık ve hayvancılıkla sağlanır.

Erzincan Refahiye Cengerli Köyü Posta Kodu: 24300

Erzincan Refahiye Cengerli Köyü

Sizde Refahiye Cengerli Köyü‘ne ait Refahiye Cengerli Köyü resimlerini, Refahiye Cengerli Köyü fotoğraflarını, Refahiye Cengerli Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri

Paylaş.

Yazar Hakkında

Erzincan'a ve Erzincanlı'ya dair paylaşmak istediğiniz ne varsa lütfen bize iletin. Beraber olmak ve haberdar olmak için buradayız. info@erzincanyasam.com

Bir yorum bırak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.