Erzincan Kemah Akbudak (Hınzoru) Köyü

1

Erzincan Kemah Akbudak (Hınzoru) Köyü, Kemah merkeze 35 km uzaklıkta, Sakaltutan ve Beledinden gelen Hınzoru Çayı’nın açtığı vadinin güney yamacına kurulmuş bir köydür .

Hınzoru Köyü, Kapı Önü veç Ötegeçe tarlaları arasındadır. Önceden 40 haneye yakın olan köy nüfusu özellikle kışları 10 haneye kadar düşmektedir. 1955 de açılan Akbudak (Hınzoru) Köyü ilkokulu 1991 de kapanmış.

Kemah Akbudak (Hınzoru) Köyü isminin arkasındaki ve önündeki tepelerin beyaz topraklı olmasından dolayı almıştır.

Akbudak (Hınzoru) Köyü’nün ilk kurucularının, bu topraklara gelen üç kardeşten biri olan Köroğulları olduğunu tahmin ediliyor.  Bu kardeşlerden biri Erzincan’ın Göyne Köyü‘ne, ötekisi de Refahiye’nin Cenkeri Köyü‘ne yerleşmiş. Kemah Akbudak Köyü’nün bilinen belli başlı sülaleri ise, Altınoklar, Sevimliler, Mutlular ,Musallar, Elagözler, Karayiğitler, ve Ocaklar aileleri. Nüfusun yoğun olduğu dönemlerdeki hayvancılık zamanla azalmıştır.

Üst kesimlerinde doğal alabalığın da bulunduğu Hınzoru Çayı‘nın üzerinde, bugün çalışmayan Bahçeler ve Karşı Değirmenleri bulunuyor. Eskiden merkezi bir yer olarak kabul edilen Erzincan Kemah Akbudak (Hınzoru) Köyü’nde, Kalecik mevkisinde bir kilise kalıntısı da bulunmakta.

Kemah Akbudak Köyü Posta Kodu : 24400

Akbudak-(Hınzoru)-Köyü-3 Akbudak-(Hınzoru)-Köyü-2 Akbudak-(Hınzoru)-Köyü-1
Sizde Erzincan Kemah Akbudak (Hınzoru) Köyü‘ne ait Akbudak (Hınzoru) Köyü resimlerini, Akbudak (Hınzoru) Köyü fotoğraflarını, Akbudak (Hınzoru) Köyü videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri

Paylaş.

Yazar Hakkında

Erzincan'a ve Erzincanlı'ya dair paylaşmak istediğiniz ne varsa lütfen bize iletin. Beraber olmak ve haberdar olmak için buradayız. info@erzincanyasam.com

1 Yorum

  1. selamın aleyküm hayırlı ramazanlar adım volkan refahiye mendeme köyçukuru köyündenim rivayete göre dedelerimiz kelkitin Hınzoru köyünden gelmiştir ama bu köy kemaha bağlı olan köy mü bilmiyorum şimdi yukarıda okuduğum yazıya göre anlatılan rivayet aynı üç kardeşin dağılması ile bugün ki köyçukuru köyüne gelmiş biri bizden kimse bahsetmiyor ama yukarıda ki yazıda soyumuzun kim olduğunu nerden geldiğimizi bilmek istiyorum açıkçası yardımcı olursanız sevinirim…!!!

Bir yorum bırak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.