Erzincan Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge)

1

Erzincan’ın Çayırlı İlçesinin güzel köylerinden biri olan Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge)’nün ne zaman ve nasıl kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber bazı tahminlerde bulunulmaktadır. Buraya 1857 yılından önce göç olduğu düşünülmektedir. Bunun en büyük kanıtı olarak da 1857 yılında yapılmış olan eski değirmendir. Bu köy daha önce Tercan ilçesine bağlıyken 1954 yılında Çayırlı ilçesine bağlanmıştır. Köyün eski adı Şebge olup 1963 de Yeşilyaka Köyü olarak değiştirilmiştir.

Erzincan Çayırlı Yeşilyaka Köyü 18. yüzyıldan itibaren göç almaya başlamıştır. Bu köyde 25 kadar sülale yaşamaya çalışmaktadır. Bunlar aynı mezhepte olup birbirleriyle kaynaşmışlardır. Köy tamamen Alevi köyüdür. Kültür olarak da farklı kültürlerin harmanlanmasıyla oluşan bir kültür yapıları vardır. Gelenek ve göreneklerine oldukça bağlıdırlar.
Buraya aldıkları her göç onlara yeni bir kültür getirmiştir. Buda ortak bir dil, din, folklor birliği ortaya çıkarmıştır. Böylece kültürlerini hep birlikte şekillendirmişlerdir. Erzincan Çayırlı Yeşilyaka Köyü‘nün en büyük geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

Erzincan Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge) Posta Kodu: 24503

Erzincan Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge)

Sizde Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge)‘ne ait Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge) resimlerini, Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge) fotoğraflarını, Çayırlı Yeşilyaka Köyü (Şebge)  videolarını ve haberlerinizi paylaşın, Erzincan Yaşam’da yayınlayalım.

Ayrıca aşağıdaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Erzincan Köyleri

Paylaş.

Yazar Hakkında

Erzincan'a ve Erzincanlı'ya dair paylaşmak istediğiniz ne varsa lütfen bize iletin. Beraber olmak ve haberdar olmak için buradayız. info@erzincanyasam.com

1 Yorum

Bir yorum bırak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.