En güzel cuma günü mesajları kısa sms

0

Cuma günü Müslümanlar için haftanın en kutsal günüdür. Bu günün önemi ile ilgili ayet ve birçok hadis bulunmaktadır. Müslümanlar bugün tıpkı bir bayram gibi temiz kıyafetler giyer, yakınlarını ve dostlarını selamlar ve hatırlarını sorar.

Resimli cuma duaları indir konulu yazımıza gelmeden önce cuma gününün önemi ile ilgili birkaç bilgiyi sizinle paylaşalım.

Cuma günlerinde erkekler camilere giderek cuma namazı kılarlar.

Cuma gününün anlamı nedir?

Cuma kelime anlamı itibari ile cem etmek yani birleşmek toplanmak manalarına gelmektedir. Bu sebeple erkekler cuma günü camilerde toplanırlar ve günün anlam ve önemini belirten hutbeyi dinlerler. Hutbe bir vaaz değildir. Sıradan sohbet değildir. Bilakis cuma hutbesi Müslümanların ve İslam dünyasının bir gündemidir. Bir sunumdur.

Resimli cuma mesajları indir konulu bu yazımızda size bazı resimler sunuyoruz.

Yukarıdaki galeride en güzel cuma mesajları resimli ve facebook cuma mesajları bulunmaktadır. Sizin için hazırladığımız bu cuma resimlerini facebook ve whatsap gibi sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz.

İSLAM DİNİNDE CUMA GÜNÜNÜN ÖNEMİ

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor: Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, cuma günüdür. (Çünkü ilk insan) Adem o gün yaratıldı, o gün cennete kondu, o gün dünyaya indirildi, o gün tevbesi kabul edildi, o gün öldü ve kıyâmet o gün kopacaktır. (Müslim – Tirmizî – Nesâî)

Allah (c.c.) cumartesi gününü Hz. Mûsa’ya, pazar gününü Hz. İsa’ya ve haftanın en faziletli günü olan cumayı da Son Peygamber Hz. Muhammed’e kutsal kıldı. Gerçi günahsız geçen her gün kutsaldır ama cuma gününün farklı özellikleri vardır;

Hz. Âdem cuma günü yaratıldı: Yeryüzünün halifesi ve cennetin adayı olan ilk insan, cuma günü yaratıldı ve evrendeki canlılar âlemine katıldı.

Cuma günü cennete kondu: Gerçekte ruhsal ve duygusal açıdan cennetteki yaşam koşullarına göre yaratılan Hz. Âdem, önce öz vatanı olan cennete kondu ki, cennetin güzelliği bilinçaltına yerleşsin de geçici dünya hayâtına aldanmasın.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Erzincan'a ve Erzincanlı'ya dair paylaşmak istediğiniz ne varsa lütfen bize iletin. Beraber olmak ve haberdar olmak için buradayız. info@erzincanyasam.com

Bir yorum bırak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.