Ak Parti kurucusu Yaşar Yakış’a ihraç şoku I Yaşar Yakış kimdir?

0

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ak Parti kurucularından olan Yaşar Yakış’ı “davranış, tutum ve bağdaşmayan hareketlerden” ötürü merkez disiplin kuruluna ihraç talebiyle sevk edildi. Ak Parti kurucularından Yaşar Yakış, 2002  yılından itibaren Ak Parti’de etkin görevlerde yer almıştır.

Ak Parti kurucularından olan Yaşar Yakış kimdir

Ak Parti kurucularından olan Yaşar Yakış 1938 yılında Düzce’de doğdu. 1962 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Yakış, 1962’de Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladı.

1988 yılında T.C. Riyad Büyükelçiliği görevine atanan Yakış, daha sonra sırasıyla T.C. Kahire Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi ve Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Nezdinde T.C. Daimi Temsilcisi görevlerinde bulunmuştur. 1992-1995 yıllarında Büyükelçi Yakış, Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini ifa etmiştir.

2002 yılında Ak Parti’nin kurucularından olup siyasete atıldı. 2002 yılında Ak Parti’nin tek başına iktidar olmasından sonra Dışişleri Bakanlığı görevinde yer aldı. Belli bir süre bakanlıkta kalan Yaşar Yakış, bakanlık görevini Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teslim etmiştir.

Milletvekilliği görevini bitince TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldu.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir yorum bırak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.